O Freedivingu

Poslední aktualizace: 19.1.2015 08:53    Autor : Čárys
   ENGLISH VERSIONFreediving – nejstarší forma potápění, jakou člověk zná – prostě se nadechneme a potápíme se – to je freediving.

Představte si na chvilku potápění, kdy nepotřebujete žádné drahé vybavení, automatiky, žakety, kyslíkové láhve, všechnu tu zátěž a techniku, která je nákladná a těžká.

Představte si, že se jen nadechnete a zanoříte na dobu několik minut pod hladinu. V komfortu, pohodě, volnosti plavat a žít na chvilku tam, odkud jsme všichni přišli.

A teď si řeknete, že na to nemáte dech.
Že je to sport pro pár vyvolených.
Že jste na to moc staří.

Není to tak
!

Velryby, delfíni, tuleni, jsou savci jako my, lidé. Jejich fyziologie se při pobytu na hladině příliš neliší od naší, lidské. Avšak při zanoření pod mořskou hladinu se začnou v jejich tělech dít fyziologické procesy, které se nazýváme „Potápěčský reflex savců.“ Tento reflex je i součástí našeho lidského genetického kódu. Jde jen o to, tento reflex „nastartovat.“

Díky rozsáhlému výzkumu freedivingu, prováděného na univerzitách, jako je Karolinski Institute a Harvard, nyní mnohem lépe chápeme skutečnou hodnotu potápěčského reflexu savců. Integrací tohoto jedinečného výzkumu spolu s 13ti lety rozsáhlé pedagogické praxe v odborné přípravě freediverů světové třídy určil náš systém klíčové znalosti a základní dovednosti pro nejefektivnější vzdělávání jednotlivců ve freedivingu. Vyvinuli jsme specializované výukové programy, připravující své studenty používat svůj vlastní vrozený potápěčský reflex savců a pohybovat se pod vodou efektivně na jeden nádech.


A aby jste věděli, kdo vás bude tyto znalosti učit:

Jmenuji se Martin Chenicek, a freedivingem se zabývám již roky. Prošel jsem si za svůj život mnoha sporty na vrcholové úrovni, plavu maratony, běhám kolem 100 km týdně, lezu po skalách, závodil jsem 10 let na snowboardu a sjezdovém kole, skáču z letadla a jezdil jsem závody na silničních motorkách. Jsem člověk, který sportu a jakékoliv činnosti v pohybu, dává ve svém životě první místo.

Freediving je pro mě ale něco víc než jen sport. Těžko definovat, těžko škatulkovat. Pro mě se stal nejkomplexnější sportovní aktivitou, která ode mne vyžaduje vše. Fyzickou zdatnost, porozumění svému tělu, procesech v něm, a v neposlední řadě je pro mě nejkratší cestou k meditaci, protože potápění pod hladinu je pro mě jakýmsi vstupem do chrámu ticha a vody.

Začínal jsem přitom stejně, jako vy. Dokázal jsem zadržet dech na minutu…

Dnes, díky F.I.I. výukovému systému, jehož jsem instruktorem, mám za sebou cca 14.000 ponorů bez jediné chybičky do hloubek kolem 70 ti metrů a na dobu téměř 7 minut.

To ale není důležité.
Ve freedivingu který vyučuji, se snažím vám, svým studentům, umožnit jednu jedinou věc.

Je jedno, jak jste staří.
Je jedno, že chcete „jen“ šnorchlovat.

Já se pokusím vás naučit, JAK ZŮSTAT POD VODOU CO NEJDÉLE, A JEDNO V JAKÉ HLOUBCE. Jak to udělat bezpečně, jak se dozvědět hodně o sobě, jak zlepšit svou fyzickou zdatnost, a v neposlední řadě, jak přidat hloubku svému životu.

To je to, co je freediving.
To je to, co jsem ochoten vám předat. 


Martin,
Freediving Instructors International

eMail : seven20@volny.cz
Freedive web : www.PimpYourLife.cz
Lifestyle MAG : www.720.cz
Skype : carys720
phone : +420 777 266 305 (czech tel.number))