Inu, dlouho jsme nic nenapsal, ale hodlám to ted napravit. Ne že by nebylo o čem, naopak, bylo toho prostě příliš mnoho. A tak jdeme na to, než toho bude ještě víc a já se v tom ztratím…
Takže ? 
Začalo potápění – a až do konce romu jen tak z vody nevylezeme. 
První část našich 3 měsíců s freedivingem v Chrovatsku je tady.
14 ti denní kemp – VIR.Udělat 14 ti denní kemp byl nápad, který tak nějak vykrystalizoval tady, na Viru, loni, s partičkou okolo Míry. Protože nějak se shodlo docela dost lidí, že když už sem  jeli tu dálku a konečně začli potápět, je konec našich týdenních kurzů a oni musí jet domů. 

Takže jsem vyšel vstříc a udělal 14 ti denní kemp.

Jeho náplň byl jasná. Komplet L1,L2 kurzy FII, a kdo ví kolik tu máme práce a teorie a cvičení, je mu jasný, že 14 dní je tak akorát : ) Po týdnu zkoušek, navazoval týden vraků, výletů, potápění, hloubek, posunů, maximálek a nekonečnýho klidu vodní hladiny. 

A já vám tu rychle těch 14 dní zhodnotím.

Přijeli Petr žitt, Alice Wetterová, Míra Válek, Adélka Mužíků a Zdeněk Chouň s Petrem Čechem a Martinem Linhou. Bylo nás 7, a bylo to TOP.

Nu, jedeme. 


Koloritem našich kurzů býva makání na flexibilitě pomocí jogy, a i díky tomu nemáme z těch 800 studentů žádného zraněného, že by chlustal krev nebo tak něco. Takže ráno od 7h joga, letos se více a více vyučuje pochopení fyziologie člověka a využití principů pranaayama jogy pro freediving. Hodně jedeme strečink, ale i hodně vizualizace, psychologii, a celkově se snažím předat tu nejlepší a nejefektivnější munici, aby jste pak již v pochopení toho, co děláte, našli cestu do hlubin. 

Hodně se tyhle dva týdny věnujeme výuce. Dodělat Level 2 u FII znamené že víte mnoho o fyziologii, parciálních tlacích, fyzice, a nejen pro freediving ale i život obecně to dává do jakýchsi mantinelů. Víš odkud jdeš, kam směřuješ. I díky tomu se dostáváme do výkonů, který jsou je důkazem že tudy, konzervativním přístupem a pochopením, jde vyplodit bezpečné, velké, a snadné ČÍSLO. A VŠAK TAKY JO. Pojďme tedy hodit nějaký ty čísla, jo ? 
PETR ČECH – jo, Peťo, vezmu tě jako prvního. Jako, rád s tebou pracuji, protože ty jdeš do všeho ruku v ruce s pochopením oného. Snaha rozlíčovat problematiku, dát jí řád, s nezanedbatelným prostorem pro „srdíčko“ a mechanismus „já to tam nacpu“, ale vždy s převahou, důvěrou v svoje schopnosti, a hlavně a znovu opakuji – přístupem POCHOPENÍ tohodle sportu. Tude vede cesta, a taky jo.

VSTUPNÍ / VÝSTUPNÍ HODNOTY KURZU : 
CWT : 35/ 38
CNF: 12/19
VWT : 25/40
DYN : 1:55 
FIM : 33/40
Tak tohle bylo super. Posuny kam se podíváš, konzistentní výlony, super negativky, profily ponorů jak ze škatulky, nekončíme, jedeme dál. Potápění s tebou mi připomíná trochu potápění s tvým bratrem. Je to tam - síla, výkon, ale stále s precizním safety, jasnými pravidly, jako ano, potápí se mi s tebou dobře - a jsme fakt rád, že jsme byli lichý počet studentů, že jsem vyfasoval do dvojice tebe - ano, jsem. : )
A za celou komunitu freediverů musím poděkovat ještě za něco. To, co předvádíš na vývoji aplikace pro freediving, je pro mě neuvěřitelné. Jako, opravdu. chtěl bych k tomu napsat ještě hodně, ale byly by to jen slova - shrnu je do jednoho, velkého, upřímného : DÍKY. 
Moc...ALICE WETTEROVÁ
Ali ale udělala mnohem víc. Neuvěřitelný posuny, hloubka a oceán jí přijala, hodně jsme se pověnovali osobnímu přístupu a systému netlačení na pilu, NAZVYKÁNÍ…a najednou, se hodnoty utrhly ze řetězu a začaly tam padat prostě TOP věci. 1O x 25m, určitě, a hlavně všechny s naprostým rozfázováním – široký, uzky, repozice, freefall, nahoru kontrola, rychlost, vše že by se podle toho mohlo učit – a taky, nakonec, ty neskutečné čísla. 4:1O statika, a 3Om CWT, několikrát variabilní váha 25m, s prstem v nose a ani jednou neopuštěné lano stran vyrovnávání, protože to prostě JDE, uši krásný a čistý a víš co ? 

Já su tak štastné : ) 
Moc gratulace a nejlepší dárek k narozkám ever  ! Kup karbonky, zahoď plastovky a pomalu aby se Petr začal bát : ) Gratulace.

PETR ŽITT.
 
Tak zase jsme o kus, co o kus, o KUSANEC dál, Petře. Tyhle dva týdny společně mi možná dali víc než tobě, protože já chci mít pro vás dycky plán jak vám ULEHČIT ty hloubky, jak vás bezbolestně a bezpečně posunout, a individuální přístup je to co u tebe prostě musí být, protože ty už vypotápěný jsi, a nyní i víme, jak tě posouvat hlouběji. 35m je tam, víme to, opakovaně 3O+ pro tebe není žádný problém během jedné session, prostě teď je to jen o koncentraci, plánech, motivaci, a posunech v tréninkách, které udělají pak posun dolů. Udržuj silné stránky, pracuj na slabých – motto uspěšných. Teším se na další potápění s tebou, protože tohle mě začalo hodně bavit. Díky. ZDENĚK CHOUŇ.
Zdenda k nám přijel po levelu Pool Only, v podstatě nepolíbený vodou a ještě ke všemu, s nemožností vyrovnávat. Jako jedině ručkovat a hlavou nahoru. Vím, jak tohle je těžký a vážím si toho, s jakou odpovědností a po pár dnech i pokorou a „netlačení na pilu“ a poctivostí stran tréninku na suchu jsi k svému freedivingu přistoupil, a víš c – jasně že víš, na konci, 15m, valíme, hlavou dolů, s pěkným kopáním, PB ve statice, PB na hloubce, ale hlavně – teď se ti otevřel freediving, tak pojď, potápět, dál a znova. Máš před sebou možnosti, teď jsme teprve otevřeli dveře, teď je za nimi ten celý dvět a jdem ho prozkoumat. Super, radost z dalšího freedivera, kterému se díky poctivému přístupu podařilo prolomit psychiku freedivingu, je u mě nezměrná.

MARTIN LINHA. 

Martin, také po FII pool only, a úspěšně dokončen Level 1, 2 FII. Martine, jsi systematik, zjistil jsi na sobě že když děláme vše správně technicky, je z toho číslo. A tak to u tebe bylo. Líbí se mi styl jakým potápíš, většina lidí se zastaví na 25m a ty jsi se do nich dostal s lehkostí a na nich jsi se učil technice, pořád dokola a stále a stále. A teď to jde. Teď je tam každý ponor v profilu, který ti umožní jít hlouběji. Tak pojď. Statika, posun o minutu proti předchozím PB ?!? Hloubka, posun na 3 násobek ?! Martas, jako, jedem pecky. Gratulace.MÍRA VÁLEK.
Hej, bratře, TOP. Protože stopka peklochlastu a viděl jsi to sám. Mě strašně baví když se lidem zlepší fyzička, fungování, nebo i jen třeba vylučování, hahaha, a u tebe je to znát – pohoda, větší freedive pohoda, než kdykoliv předtím. PB statiky takový, že jsme nechápali, 5:45 ty jo, to už je něco  ! A hloubky PB o 5m… Je mi jasný, žes musel začít něco dělat, protože ségra topí jak cyp a o Adélce ještě napíšu, prostě netřeba aby ti šlapaly na paty, takže to tam jebeš dolů. Dělám si prdel, jasně. Kamaráde, ale tohle všechno je jedno, protože fakt musím znova zopakovat – MOLCHANOV HADR. Jsi přirozenej talent na monoploutev, fakt. Vopravdu. Tohle bala nádhera, pojď do toho, protože tohle je bez „námahy“ a 33 už s Bifinama máš, takže vítej v 1OO+feet clubu. Míro, pecka, a díky ještě jednou do nakopnutí udělat 1č ti denní kemp. Byl pro mě TOP.

ADÉLKA.
 
Adél, tak co napsat. Z vás holky jsem měl asi nej radost, protože to co jste předváděly, v podstatě hloubkami nepolíbené, bylo opravdu užasný sledovat. CWT 25 a ne jen jako PB, ale pro tebe se to stalo tréninkovou hloubkou na pilování techniky Adélko !!! A to je už fakt něco. To, že si jdeš napilovat profily ponorů dle směrnic FII na 25m hloubce, znamená obrovskou převahu nad prostředím, to není tvé PB, to je tvoje tréninková hloubka. A to, je užasný. Protože to dává netušený možnosti, kam jít, a tvůj přístup také. Vše osahat, zjistit, naučit, vcítit, nakonec POCHOPIT, jak tvrdí Marcus Aurelius. A u tebe vcítění vyplodilo pochopení sportu, a na tom, to teď celé bude stát. Na obrovsky široký základně, síle, převaze, kterou jsi díky těm počtům ponorů do téhle hloubky získala. Stejně jako Alice. Holky, Adélko, jste prostě nej. Gratulace k plnohodným Level 2 FII – moc lidí toto nemá. Nu, takhle jsme se měli. Ale nebyl to jen trénink, každý 5tý den jsme měli rest day, chodili jsme se koupat, na slackline, i pizza a gainer byly, a taky dva výlety na vraky – Ledenik, Veli Rat, a i safarko na drifťáku na makro. Udělali jsme mnoho skills session, zkusili variabilky, no fins, prolezli hnusný černý díry a naučili se probudit ten oceán v nás, který nám dává nyní tolik možností…
Ono to o tom celé je. O tom to nějak tak uchopit. Z vody jsme přišli, ve vodě jsme se znova potkali, a tady, v beztíži a bezčasí jsme bez tíže a času. Tady se dá ztratit, a tím se najít. 
Voda nás učí, a my posloucháme. 

Kamarádi, fakt to byl můj nej kurz za 5 let. Proto, co jsem vám řekl, a za tím si stojím. Větší pohodu jsem snad ještě nezažil. 


VÁM
DĚKUJI.

From Ocean with love – Martin a Mirka,
FREEDIVING INSTRUCTORS INTERNATIONAL