Takže jsme tu zpět na Viru, a protože jsem se tuhle dočetl něco o krásný jeskyni kousek od nás, tak jsme si tam s Mirly udělali vejlet. 
A jaký to bylo ? 
Pár slov a fotek vevnitř.
BOŽÍ !

Mno, máme sice jen RIB 520 ale zase jste koupil hodně silnej motor, tak si tak ráno koukám na mapu a řikám si : "Jo, Marťo, do je datelný." Sice je to asi 90km, ale kdo se na gumáku bojí, nesmí do vody, jak se tak přeneseně říká.

Tak jsme se brzy ráno vydali, protože na odpledne hlásej hardcore a já už tam na 3m vlny šplhal, a tak to máme naplánovaný uplně super.

V 6:00 vstávačka, balíme pár tyčinek a 1O l vody a 20l benzínu, kdyby motor žral víc než zdrávo, a už jí v 7:30 valíme směrem Sestrunj, kolem vraku Ledenik, směrem na Veli Rat a pak pořád dál a dál. Jedu pořád tak 50km/h, což mám změřený, že mi to jede jak z praku a skoro nežere. 

Voda je klidná a tak jsme za hodinku na místě. Nad jeskyním systémem je cedulka, takže je to v pohodě nalezitelné, nehledě na to že Jan Kepič vydal u něj super mapku, kterou jsme stáhli. 

Mimochodem všude okolo je 60+m hloubka asi 50m od břehu, takže tady by to nebylo vůbec špatné udělat si celodenní vejlet - ale to až někdy jindy - a spojit to s deeptrainingem.

Mno jdeme do vody, hned z první koukám do jeskyně a plavu tam a zpět abych to očíhnul.
Jeskyně je v hloubce cca 9-10m, vstup dlouhý asi 50 sekund od zanoření do vynoření, když nechvátáš. V centrální čísti je to naprostá magie, a po chvíli nacházíme několik děr, kterýma se to dá zkrátit, nebo další, do zadní části vedoucí tunel, čímž se to dá celé v podstatě proplavat. 

Což pak děláme, pěkně v kuse na jeden nádech, což už je na 2min v pohybu.

Nádhera.


Nějak se tu nemužu dostatečně vyblbnout, takže jdeme ještě o kousek dál, a tam je další jeskyně, teda spíš taková průrva, kde se dá zaplavat do hodně ně velký psychedelie...tmy, bubáka, a tajemných zvuků vlnek protékajících škvírami ve skalách.
Nádhera, prostě nádhera.


Dvě hodiny ve vodě utekly jako peníze z kampeliček v devadesátejch letech a my dostatečně vycachtaný a já s kontem 30 ti ponorů v nohách a plicích citím, že je třeba sbalit ploutvičky a mazat dom. Protože na 13h slibovali Jugo.Cesta domů je opět hodinka, po nádherně klidné hladině s jen dvěma nebo třemi průlety vzduchem, protože lodní provoz je značný a vlny zákeřný. A jsme doma.

Tak a co napsat závěrem ?

Tohle byla jedna z nejhezčích jeskyň, co jsem v Chorvatsku viděl a prolezl. Moc se mi to líbilo, a určitě se sem ještě vrátíme, ale asi až příští rok - je to totiž fakt dálka a určitě sem nepojedeme v rámci kurzů - jedině, pokud koupíme ještě větší loď. Což je tak nějak v plánu.
Uvidíme.

Well, končím. 

Opět mi Chorvatsko ukázalo, že se tu ještě máme co učit, že tu je stále život, pod vodou na co koukat, a voda má lepší viditelnost, než v Egyptě. a Bali dohromady. 

Když teda víš, kam jet. 

díky, a brzy zase něco.

Aloha, kamarádi  !Martin a Miri
FII instructors
PimpYourLife academy.