Jsme zpět z Malta výletu, a na mě je abych celou akci zakončil nějakými těmi větami, s obrázky, co řeknou víc než věty. A tady to tedy je, report o tom, jak jsme nedýchali pod hladinou ostrovu Gozo, a Comino…


Maltský výlet jsem začal mít v hlavě již dva roky zpět, kdy jsme udělali naprosto otřesnej trip na lodi Valhalla, což je věc na kterou nechci ani vzpomínat, haha. Větší vrak na vodě jsem ještě nezažil a kapitán Mára nebyl zrovna esence pohody a vstřícnosti. Nicméně Malta nabízela hodně, žil tu kamarád Pavlík, vraky byly super a tak jsem se rozhodl, že Maltu udělám znova, ale už ne z lodi.

Logistika výletu dostala konkrétní obrysy, pronajal se veliký farmhouse pro 16 lidí a domluvily taxidodávky pro stejný počet na lokality, a nějaký ty pronájmy lodí, trajekty, a samo lokace, a bylo to. Se vším mi moc pomohl Pavel, za což bych mu chtěl poděkovat, protože je to defakto poprvé za 10 let, co jsem nemusel dělat veškerou logistiku sám, a ty voe, Pavle, fakt jsem si tu tvou pomoc užíval.
DÍKY.


Nakonec se nás dalo do kupy 14 a byl to ideální počet, protože Covid Shit udělal novy pravidlo, že na lodi nás muže být 15 i s kapitánem, což jsem si odfoukl.

A letěli jsme.

A jak bylo, co napsat víc než řeknou obrázky ?

Tak jedeme :

Jeskyně :
Hele, Malta je prostě prostřílená jeskyněmi : kam ploutev zanoříš = tam díru objevíš. Od profláklých děr typu Blue Hole, přes Santa Maria Caves až po různé další reefy, kde jsme bouldrovali po stropech, a hledali, kde nechal tesař díru ven, až po situace typu : „Je tam díra ale radši v ní nedýchám, páč nevím zda je to košér..“ jako třeba s Janem. Po dlouhý době jsem taky měl skupinu velice zkušených freediverů, kdy jsem se nebál se s nima pustit do pořádných orotodoxů.


Vraky :
No tak na Maltě snad ztroskotalo úplně vše co plave, hele. Od tankerů, před Patrol Boaty, až po malý prdky tam toho leží opravdu desítky. A my jsme to vzali od nejmenších a nejmělčích, až po největší a nejhlubší. Um Farad byl fakt masakr, to už dynamikou nedáš celý, má to přes 100m a je to magie, až po hodně hlubokej P 29, kam se dalo dokopat a následně vyhrabat díru na dně i v 37m.


Výkony :
S Honzou a Mattim jsme se předtím neznali, a tak tyhle nepopsaný knihy docela svýma stránkama překvapily. Četlo se to samo, a byla to zábava. Matti chodil no hands, za což jsme ho měli chuť večer svázat a mučit, páč jsme mu to záviděli, a Jan tam sázel ponory přes dvě minuty úplně běžně, a jak se to motá kolem 2:30, tak to už se někam podíváš, jak říkám. Mára se rozpotápěl jak zamlada, Vojta standart, chybí mu nějaký ty naše Egypty, vid, Vojto, Lucka bojovala s ušima a byla statečná, moravská parta jela svoje monofin pecky a Hanka rozchodila uši, za což si prý připisuje zásluhu Petr, kterej byl nadrženej na freediving víc než pedofil na nový dětský hřiště, Deniska nastartovaná jak Tatra, Kája standartně NaPoHoDu.. A naši bratja zo Slovenska ? Rasto je zlatej, protože se pořád kouká po všech a všem a ja vím, že když se vynořim z filmovacích ponorů a kouknu okolo sebe, tak Rasto na mě čumí a chce signál. Stefko jel ako divá sviňa a Miki jede objemovku, jako celý léto, díky a srdíčko Slovákům.


Podmínky :
Bezesporu největší masakr co jsem kdy zažil byl na Blue Hole, kde jsme po vyplavání u Innersea zjistili, že se hladina dme o cca 2-3metry a roztříštěný vlny dělaly z freedivingu pořádnej FreeDying. Jinak krom tohodle excesu, který jsem rád že všichni přežili, jsme měli bez proudů skoro všechny lokace, ano, trochu to vlnilo a blila jeden den asi polovina lidí, ale to tak nějak k tomu našemu sportu patří. Voda byla sem tam s viditelností přes 30m (např P 29 vrak) a fakt je Malta čistá, moře modrý, a mokrý.


Socializace :
Hele, komunita mi byla vším už když jsme v roce 1995 jezdili na SPC kempy do Mayerhofenu, a muj přístu k freedivingu je přesně takový. Nejen že jde o to, co potopíš, a na jak dlouho jsi dole, ale i o to, abychom si to užili jako parta, společně vypili flašku vína, poblili se z bortu lodi, cokoliv, prostě vše tak nějak dohromady. A to jsme tu dělali, a to dva lidi, trochu sblíží, že jo, když si blejou za krk :)
 Bylo s váma peckově, díky za tu pohodu…Malta prostě stála za to, a protože teď Covid neví co udělá, počkáme na další rok, a Maltu znovu uděláme. Posuneme se na Gozo, vymyslím zase něco novýho, a do té doby se budu těšit na další akce s vámi.

Páč nejde ve finále o to, kdo hlouběji a déle, ale o to, že potápíme.

Moc vám všem děkuji, že jste s námi jeli, bylo to opravdu povznášející, a já tímto ukončuji letošní trochu zvláštní sezonu freedivingu na otevřené vodě. 4 mesíce v Chorvatsku, týden na Maltě, a musím napsat, že mě to pořád baví.

Díky vám.

Ma a Mi,
budou brzy hodně někde.
S vámi.

Děkuji

Martin Cheníček
Fii instructor