A opožděný report z listopadového Kypru je tady : )

Slíbil jsem vám report o našem výletu na Cyprus, a ten je teď a tady. Pohodlně se usaďte, a pročtěte si o co jste přišli a co můžeme udělat zase brzy, s váma, pod heslem „bejt hodně někde.“


Cyprus jsem měl v merku už docela dlouho, protože mě fotkama provokoval 15 let na Cypru žijící Jaro, a ani podvodní fotky modelky Lucie mě nenechávaly chladným, haha. K tomu se přidal lehký průzkum online lokalit a od Jary a pak už bylo jasno. Na jeden z 10 nejhezčích a největších vraků na světě a mnoha dalších lákadel jako třeba podmořského muzea soch jsem se fakt těšil... a najednou držím v ruce ticket to Cyprus..

Taky jsme to pojali jako takovou „rodinnou dovolenou“ protože Věda nebyla už 2 měsíce v moři a to už je moc, no řekněte. Potápíme sice několikrát týdně v bazéně, ale co je to proti slaný chuti vody v ústech.

Dal jsem dohromady i partu freediverů, kterým jsem letos slíbil Bali a Bali se otvírá až nějak ted, a to už je na výlet pozdě, a tak nakonec byl zakoupen luksusní dům pro 10 lidí s 5 ti ložnicemi a bazénem, pronajal jsem auta a bylo nás 9. My tři a 6 natěšených freeček.

Po příletu na Cyprus jsme vyzvedli auta, a frr z Lanarky do Prostatasu, jak jsem překřtil Protaras. A hned ten samý den ráno jsme vyrazili na první s mnoha lokací, s Romčou, Ivetkou, Milanem, Honzou, Rastem a Kriss.


Lokace :

Tak lokace jsem vždy konzultoval s Jarem, který nám byl nepostradatelnou knihou znalostí podvodních prolejzaček, děr, želvích lokací, a zatopených vraků. První den tedy jen rozpotápění na Caves, a další dny už byly hluboké útesy, a želví polívka v Turtle Bay, focení všeho možného i nemožného okolo a hlavně všech. Návštěva Musanu, který je součástí projektu obnovy reefu a stejně tak i pár vraků, jež zde byly zatopeny za stejným cílem. A fakt nádherný. Viditelnost TOP, moře klidný a teplý, prostě max.


Což se změnilo, když jsme měli naplánovanou lokaci s dvěma místama opravdu parádních vraků. El Pida a Zenobia, co dodat. Start s Pavlosem na gumáku velikosti co mám v Chorvatsku v silném větru, jež se posléze změnil v opravdu slušný místy i 1-1,5 m veliký vlny, byl zážitek pro otrlé. Vyvázali jsme dvě bojky a šlo se na to. El Pida opravdu nádherný a velký vrak, s totálně tajemným a opravdu dlouhým cargem, a Zenobia – hele, po 15 ti letech freedivingu všude okolo světa od jižní Afriky přes Mexico, po Egypt a vody Indonésie, jsem si myslel že už mě nemůže pod vodou nic jakoby OPRAVDU překvapit. A vona Zenobia. 180m veliký hovado, fakt hovado, kde když vlezeš dovnitř a uvidíš 10m velkou kapitánskou kajutu, tak pochopíš, co za monstra k objevení na mě ještě v oceánech čekají. Tohle byla bezesporu největší loď kterou jsem pod vodou viděl, a měl ty skills proplavat.

Vlny při návratu byly na limitu převrácení lodě, a některý (já ne : ) to slušně vodskákali s kinetózou jak z centrifugy. 


A nejen to. Protože jsem tenhle trip naplánoval na 9 dní, tak jsme měli další den i čas na „rest day – trest day“ kde jsme vyrazili s naší průvodcovskou dvojicí na trek do hor. 8 km po vrstevnicích Artemis trailu v 2000mnm s návštěvou lanovky (jo, voe, lanovka na Cypru) pro zimní radovánky mě naprosto odrovnalo psychicky – začal mě ten Jaro a jeho dream life na Cypru lehce štvát : )

Cestou ještě na waterfally, kde většina vyměkla v předchozím plánu se vykoupat, protože Cold creek řekl, vo co go.

A následující dny i při opravdu velikých vlných jsme byli schopni najít lokace, kdy bylo moře klidný, reefy hluboký, dno písčitý a ponory dlouhý. Prostě, Kypr, ano.

No a co napsat závěrem.

Moc bych chtěl poděkovat Jarovi a Lucii za to, že nám tu byli parťáky pro celý ten trip, za úžasný fotky a všechny ty koláče, kejky, buchty, a welcome tortu, protože tohle jsem ještě nikdy nikde nezažil, a já fakt díky, a aby jste taky měli něco ode mne jako reciprocitu, tak vám tímto sděluji že máte u mě 14 dní na Bali for free, kdyby jste si chtěli v březnu udělat výlet do tepla 30stp vody v Indonesii.

Protože my tam budeme.

Výlet to byl úžasný, a už plánuji další lokace různě po světě, zase to bude něco nového, a tentokráte to bude fakt pecka.

Moc se na to vše těším, protože to bude s váma, a vy jste lidi, který nám ty tripy dělaj tím čím jsou – tripy co berou dech.

Díky, že s námi jezdíte.

Ma a Mi a Věda

FII freedivers instructors since dlouho.

Vic fotek a soupis plánu co bude teď dál najdete u mě na webu www.pimpyourlife.cz/events za pár desítek hodin..