VIR - a 10 nových freediverů

VIR - a 10 nových freediverů

31. 8. 2014 Blog
Martin
Autor
Martin Cheníček

„AHOJ FREEČKA  !“

Hlásíme se vám z Chorvatska, kde jsme uspěšně absolvovali první turnus LEVEL 1 FREEDIVER a víte co ? Nevíte  ? Tak pár věcí se vevnitř dočtete…

Martin, FII.


Tááákže, když jsem před rokem popvé na Bali potkal Oldu, netipl bych si, že spolu uděláme tolik akcí a na tolika místech. A že to bude tak super.
Takže bylo pro mě překvapení, když mi Olda zavolal a řekl : „přijeď k nám do Teplic učit na víkend jogu…“ a ještě větším překvapením, když jsem po vypsání kurzu na Chorvatsko zvedl Oldy telefon, a tam slyším :
„BEREME TO KOMPLET“
„Jak jako komplet?“,
táži se…
No,“ odvětí, „jako že ti to obsazujeme celý. Chcem tam a je nás 11.“

A tak přijeli.

Tentokráte jsem měl skupinu namixovanou z nováčků, scuba veteránů, a totálních nepotápek, takže bylo opět výzvou uplést ten kurz na míru všem. Nicméně, proč ne, výzvy já rád, stejně je nejdůležitější a je jedno co učím, aby se u toho všichni především bavili.
Samozřejmě musí udělat co jim řikám, a splnit limity kurzu, ale především, nejdůležitější úkol je, si to užít na max.

Takže samo, první den, mnoho teorie, pak praxe a zanořování a kopání a vyrovnávání a opět teorie, abychom to pak večer po celém dni zhodnotili u grilovačky. Ukazuje se, že největší problém této skupiny bude : „vyrovnávání tlaku ve středouší.“Předělávám tedy lehce program těhle čtyřech dní a na to, abychom všichni vyrovnali, se zaměřujeme v tréningu ponejvíce. Chodíme dolů hlavou nahoru, ručkujeme, snažíme se mít krásně průchodné cesty, hodně zavodňujeme, prostě děláme max pro to, aby všichi dosáhli toho svého pomyslného dna.

Statiky jsou na plánu dalšího dne a tady jsou všichni super, dávají si protokoly, starají se o sebe poctivě, jsou na sebe hodní, upozornují se když zatuhávají v oblasti krční páteře, prostě jsou TOP. Tady jsem z nich byl fakt happy, a např Markétka vylejzala ve 3 minutách (maximální limit kurzu) uplně růžová jak miminko… : )Další den jsme již jeli na opravdové hloubky – opět dle limitu FII. 20m tam teda nepadlo, ale spíš proto, že v hlavách lidí číhal bubák, a nebo jim, jako Mirovi, nesedělo vybavení…ostatně ten má u mě max obdiv, protože dát 2 minuty statiku když máš masku plnou vody, ehm….ten psychedelickej aspekt že ležíš ve vodě, nedýcháš, a pomalinku se ti zaplavuje obličej vodou…RESPEKT.

Ano, půjčovali jsme mu VŠECHNY JINÉ masky…ale sedla až ta z kauflandu za 30 kč.

Fakt : )

A takhle jsme se propotápěli k poslednímu dni.
Poslední den už to byl fakt tréning. Hrál jsem jim blackouty, nechal se topit, honil je nahoru a dolů, a snažil se předat tenhle poslední den naprosté maximum ze sebe.

Ukočírovat tuhle velkou skupinu se zdálo jako problém, ale nebyl. Proč ?

Zaprvé : byli totiž super – přesní, cílevědomí, dochvilní, pozorní, vstřícní. Nikdy se na ně nikde nečekalo, a poslouchali pokyny, za což mají mé veliké díky. Když se cvičila JOGA ráno od 8 h, byli tam za 3 minutky 8. Když se odjíždělo v 9:30, byli u aut v 9:30.

Prostě studenti, jaké bych si přál vždy.

Za druhé, měl jsme dva super pomocníky.
Carlose z Nejdku, který má 2O m výkony kdykoliv si vzpomene, a nemusí se připravovat, na zavelení : „Di dolu.“ Jde dolu a dává…a Mirku, mou ženu, která je…DOBRÁ ŽENA. Řídí loď, vaří, uklízí, nalejvá panáky, pere, trhá fíky, směje se, potápí stále hlouběji, připravuje grill, a je Anděl.

Tihle dva lidičkové mi to tu udělali mnohem lehčí, než by se u takhle velké skupiny mohlo zdát. Prostě díky.Tak takhle to tu chodilo, a když se pak přiblížila finální grill párty od hvězdnatou oblohou, bylo mi líto, že to tak rychle uteklo.

Ale nesmutníme. Vyměnili jsme si hodně, vy jste dali mě a já dal vám, a protože Olda se loučil slovy : „tak 20.9 v Teplicích na Józe ?“ věděl jsem, že se vlastně neloučíme.

Brzy se uvidíme.
Těším se.
A moc, velice děkuji.

Martin a Mirka,
FREEDIVING INSTRUCTORS INTERNATIONAL.


Martin
Článek pro vás napsal
Martin
Více článku od autora

Jsem Martin Chenicek, a freedivingem se zabývám již roky. Prošel jsem si za svůj život mnoha sporty na vrcholové úrovni, plavu maratony, běhám kolem 100 km týdně, lezu po skalách, závodil jsem 10 let na snowboardu a sjezdovém kole, skáču z letadla a jezdil jsem závody na silničních motorkách. Jsem člověk, který sportu a jakékoliv činnosti v pohybu, dává ve svém životě první místo.

RYCHLÝ KONTAKT