VIR 2015 – první turnus za námi

VIR 2015 – první turnus za námi

28. 6. 2015 Blog
Martin
Autor
Martin Cheníček

Takže jsme zdárně zakončili první turnus, nikdo se neutopil, nikdo krev nechlístal a všichni prošli USARMY drilem :)
O závodech, tréningu a kompletním kompletu červnové skills session – se dočtete uvnitř.V minulém reportu jste se mohli dočíst, kterak se tu trénovalo prvních pár dní, a nyní je na mě, abych to doťuknul.
Je totiž neděle, krom Martina a Lenky sedícího naproti mně tu již nikdo není, a i my se brzy rozloučíme. Ale popřádku.

Tak přišel další den a my vyrazili trochu porochňat hrudníčky. Ráno byla na programu pozměněná joga, obsahující mnoho cviků na trečink hrudního koše, následovaly STAtiky a odpoledne jsme šli na trénink negativek, což se ukázalo jako nebývale velký oříšek, ale i to je dobře, aby lidi viděli, kam směřuje cesta posunu. Opakováním toho, co umí, se nikdo nezlepší.

Další den byly opět ráno Statiky, kde už padaly osobní rekordy a lidi to tlačili na limity. V odpoledních hloubkách byly pak znát unavy všech, tak jsme pro tento den vynechali běhání, posilování, a dali jsme všem takový „rest evening“ aby se na poslední, závodní den, řádně připravili.

V pátek byl totiž na programu Minicompetition.

Večer jsem ladil tabulku, dělal brífinky a probírali jsme možná úskalí, psychologii, a další aspekty, které pak mohou pomoci, při „závodním freedivingu“ Sice jsem ve free nikdy nezávodil a jak stále opakuji, nikdy nebudu, ale závodím ve všech možných sportech od 9tilet (plavání, snowboarding, silnice, downhill, lezení, běhání…) takže o přípravě na závody stran psychologie vím hodně : ) Jen v DH to bylo taky 2O závodů za sezonu, v roce 2007 tuším..a to je jen DH.A co jsme na ně s Mirkou ušili ?

Ušili jsme na ně STA, CWT, a CNF (pro lidi, co měli horší vyrovnávání, to bylo STA, FIM a CWT) a udělali jsme tabulku, která byla bodově precizní a po vyzkoušení všech možnách času hloubek, atd, naprosto transparentní.

A šli jsme na to.
Mirek to tedy vzdal, a Pavlínka tu byla spíš na „kukačku“ než na freediving, takže do závodu nastoupilo 6 kousů – Andy, Honzík, Radim, Roman, Martin, Lenka.

Inu, a šlo se na to. Radim nedal STA, ostatní super, Andy posunul PB na 4:42, mno čekalo se hodně, a lidi dávali jak kdyby byli na světáku. Po Statikách jsme si dali chvilku oddych, a odjeli jsme na hloubky. Spuštění lan, bojek, a zakotvení, a už to tam frkáme. Mojka na rozdýchání a přípravu a rozpotápění, a závodní bojka, Miry dělá safety, a já rozhodčího, odpočítávám, a chodím se všemi celé ponory vedle nich, což mi docela dává, hehe J Ale safety first, samozřejmě, a já je chtěl vidět ! : )
Filmovat jsme samo nestihli, to už by bylo i na nás moc.Mno, nebudeme to dále prodlužovat, ale rovnou to sem napereme, jak to nakonec dopadlo.

Nakonec :

1 místo : Roman Aprias

2 místo : David Anderle

3 místo : Martin Kolcaba

4 místo : Jan Čejka

5 místo : Lenka Michalková

6 místo :Radim Kazda


STA

CWT

CNF

100

100

99

0

0

70,56

68

87,12

225,6756

78,33

50

66

194,3333

72,22

47,5

56,1

175,8222

50,28

75

49,5

174,7778

52,78

37,5

19,8

110,0778

20,28

10

42,9

73,17778


Samo před minicompem byly k slyšení hlášky, které znám moc dobře ze závodů, aka : „mno, si myslíš že když jsi dal 5:15 statiku, že máš vyhráno ? Co když se ti sekne ucho ?“ atd atd…prostě kluci i holky se rozhazovali hláškama, znervoznovali se, prostě závodníci jak fík, nicméně, když přišlo na řeč ve vodě, byla tam profesionalita, podpora, a spousta legrace. A to se mi fakt líbilo…

Večer jsme pro ně udělali vyhlášení, koupili čokoládovou tortu a rozdali ceny, například vítěz Roman Aprias yhrál další naší akci zadarmo, jak je naším zvykem. Takže Romana tu příští rok určitě uvidíme, hehe… Andy vyhrál tricko „Fucking freediving – blow me if I blacked out“ a Martas lahvinku a trochu glutenových keksů : )

O to ale nešlo.

Byla to skills session, nešlo tu o čísla, šlo tu o tréning, aby jste si tu zkusili přijít na to, kde jsou vaše limity, pojmenovat své problémy, odhalit je a můj úkol byl poskytnout vám řešení. Jako vždy, nabízíme k tomu diagnostiku vlastního těla, krevní rozbory, výživu, atd, vše zadarmo, jen pro zdraví. Pošlete. Zkonzultujeme. Vrátíme. A vy budete vědět.

Skill session měla fakt úspěch. Jsem rád, že jste to s námi dali, i když to byl Hardcore – ráno od 7:30 do večera do 7h, jsme většinou jeli v programu – sta, joga, hloubky, core, běhání, videokoučink, every day…a výsledky byly jasně patrné.

A moje hodnocení  a rady ?

Roman Aprias :
Od té doby, co cvičím Jogu (a je to 4 měsíce) tak nechápu z toho, jak necítím pod vodou žádné tlaky, nic, hrudníček chodí jak kdybych byl v 6 ti metrech, prostě užasný…“ to jsou Romanovy slova. O technice u něj se bavit nemusíme, a jsem obrovsky rád, že jsme vyladili no fins – nikdy je nedělal, a hned na závodě si bez respektu nahlásil 25 a dal je tam. Bomba. S tebou mě baví potápět, protože tu vidím neustále drobné zlepšování, a hlavě – chuť zase topit. Už se těším na nějaké společné hloubkové session, a především, na podzimní Safari v Egyptě na lodi. Juchůůů !

Andy :
David sem nechtěl jet, protože tohle, tamto, bla bla, prachy, dovolená…hehe, až nakonec jsme to museli s Honzíkem Čejkou rozhodnout za něj, prostě „Jedeš, voe !“ a přijel. Odladili jsme co se dalo, a stejně jako roman, si myslím že No fins bude to, co bys měl začít dělat. Přeplavání 25m bazénu na jedno prsové tempo – to nemá jen tak někdo, takže – JDI DO TOHO. A fáze freefallu v no fins je dycky uvolněnější, než při CWT… Dobře, Dejve.

Martin a Lenka
:
Největší posun u lidí, jaký jsem kdy viděl. Jedni z nejpoctivějších studentů, oba dva. Na kurzu obrovský problém, zanořit hlavu, nevyrovnávali ve vodě, hlavou dolů ani náhodou, uplavat 4m pod vodou byl HELL ? A po 4 měsících tréningu, je tam 75m v bazéně, přes 4 minuty STA, a hloubky CWT s krásnou technikou kopu, a pozicí hlavy, 20m…prostě bomba. Mám z nich radost. Gratulace.

Jan Čejka
:
Jen nám roste jako víno. V Egyptě už to bylo super, tady jsme udělali opět kus práce na komfortu pod vodou, tvoje technika kopu se stále zlepšovala, a s vyrovnáváním odešly problémy do věčných lovišt. Takže Jene, skoro bych řekl, že je splněno – a teď již jen hurá na Animal Interaction. A klidně, na LEVEL 2. Pracuj na Frentzelu pod reziduál, hlídejte se s Andym, a pokračujte – jste dobrý.

Mirek Tvrdek
:
Míro…stále komfortněji, lépe, i když ne hlouběji. Tady vidím největší problém v hlavě, která se zaobírá mnoha věcmi najednou. Máš hodně analytickou mysl a ona tříští celkový obraz do mnoha segmentů, a tvoje soustředěnost na detail a preciznost se snaží každý z těch detailů na 1OO procent vyřešit…COŽ NEJDE. To nezvládne nikdo. Zkus na freediving pohlédnout jako na něco, co je tak, jak má být, jako souhrn, homeostázi všech celků, jako něco, v čem se vše sbíhá a na tento celkový obraz potápěj. Je jedno, že jsou blbě nohy, nebo loket…jen „Be one with the Ocean“ a prostě to prožij. S uklidněním a nadhledem, přijde hloubka – a nejen ve freedivingu toto platí. Teším se, až se zase potkáme, protože o zase posuneme…a najednou i ta dvacka padne.

Radim Kazda :

Opět, splněno o 2OO procent víc, než by člověk čekal. Vyrovnávání, pozice hlavy, Statiky, vše pecka – Statiky 5:15 je nádhernej čas !!! A tvá technika při posledním dni „závodě“ byla taková, jakou bych si přálo vidět. Prostě dobrá. Pokračuj, protože jsi talentovanej, a myslím že hypoxicky máš před sebou velký hloubky. Teď je to jen o technice. A ta přijde, s tréninkem. Good job !Inu, tak co je má douška na závěr.
První týden, nebo spíš 1O dní s vámi, uteklo mávnutím racčích křídel a na mě je, abych se na chvilku rozloučil.
Byli jste skvělí, jak řekla Mirka : „Tak tahle partička, to bylo ONO“. Společný vaření, grilování, večerní vínečka, celodenní prdelky, díky... Moc jste nám pomáhali, na apartmánech, s úklidem, přípravou, prostě jste byli parta, kterou bych si mohl jen a jen přát. To, že jste zůstali ještě o dva dny déle, bylo pro nás již jen odměnou – prostě s váma bylo fine.
A zase bude, protože se neloučíme – zase se brzy uvidíme.

Moc díky.A co teď bude ?
Teď půjdu trénovat já.
Včera bylo kolo, běh, joga, dneska bude kolo, běh, joga, a hloubky, a zítra mi tu začne VIP týden, který zakončím zkouškama na obří záoceánské plavidla, abychom mohli koupit vlastní trajekt. Jo a letadlo. To chceme taky. Protože Zadarské letiště je jen 3o minut jízdy. A Praha 1 hodinu letu. J

A to hlavní co napsat ?

DÍKY MIRLIKU, ŽES TU S NÁMI BYLA.

Jsi nejlepší, nejpracovitější, nejmilejší, nejhodnější.
Prostě NEJ.
Takže nyní, do konce týdne, tu budu „sám“.
Ale vy už v sobotu přijedete.

Nic nekončí, vše se točí v kruhu.
Potkáme se.
Děkuji, velice.Martin A Mirka,

FREEDIVING INSTRUCTORS INTERNATIONAL

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY :
1 : cesta sem na VIR
2 : a jsme kompletní
3 : první ponory za námi

Martin Cheníček
Freediving Instructors International
PimpYourLife.cz academy

Level I instructor
Level II instructor
Asistant instructor
Pranayama instructor
Advanced safety
CPR, OXY provider

eMail :
seven20@volny.cz
Freedive web : www.PimpYourLife.cz

Lifestyle MAG :
www.720.cz
Facebook :
www.facebook.com/720.cz
Skype : carys720
Martin Mobile
: +420 777 266 305 (czech tel.number)
Mirka phone : +420 602 626 184 (czech tel.number)


Martin
Článek pro vás napsal
Martin
Více článku od autora

Jsem Martin Chenicek, a freedivingem se zabývám již roky. Prošel jsem si za svůj život mnoha sporty na vrcholové úrovni, plavu maratony, běhám kolem 100 km týdně, lezu po skalách, závodil jsem 10 let na snowboardu a sjezdovém kole, skáču z letadla a jezdil jsem závody na silničních motorkách. Jsem člověk, který sportu a jakékoliv činnosti v pohybu, dává ve svém životě první místo.

RYCHLÝ KONTAKT