VIR 2015 - Level 2 - REPORT

VIR 2015 - Level 2 - REPORT

18. 7. 2015 Blog
Martin
Autor
Martin Cheníček

Tak další a další...se tu střádají...

Tak další a další…a pokaždý jiný.
Tentokráte LEVEL 2, tudíž pokračování vzdělávacího systému FII
U nás, na VIRu.

Uvnitř, report.Již před rokem mě tak nějak napadlo, že když už odučíme ty studenty, jak se mají potápět do 2Om, tak co je neodučit, jak se potápět do 4Om, se vším co s tím souvisí ?

Vaše chuť jít dál, hlouběji, byla značná a já jsem tedy složil zkoušky FII pro level 2, a obohatili naše portfolio PimpYourLife aktivit (běhací, jogové, dechové,a freedive kempy) o kurzy freedivingu level 2.

Oproti jedničce je to skok do uplně jiného vesmíru. Mnohem více informací, učevnice je zpracovaná tak, že podá komplexní návody, rozbory, chemii, fyziku, fyziologii, přehledy soustav, jejich funkce, a samozřejmě komplet freedive techniky at již dechové, nebo ploutvové.
Však taky má 300 stránek, je to prostě učebnice, kniha.

Na mě pak je, abych vás to všechno naučil.


Tak na dvojku level FII čekalo u mě mnoho mých studentů, takže jsme se ani nedivil, že bylo okamžitě vyprodáno, jen co jsme to vypsali. (ostatně jsou vyprodané všechny levely 2 až do září) Mě to velmi těší, protože jsme ve vás probudili chuť se dále vzdělávat na poli freedivingu – co je víc ? Pro mě největší satisfakce.

Vždy na začátku kurzů se lidí ptám, co jsou jejich cíle kurzu…proč přijeli. Vždy mě víc potěší když někdo řekne, že jel na kurz proto, aby si nachodil komfortní ponory, než aby posunul své PB – protože jak stále opakuji : „nepřemýšlejte o číslech – s komfortním výkonem přijdou pak samy.“ A to je ta největší pravda, jaká může být presentována.

S tím jsme to tady i ladili.


Samozřejmě, 300 stránek učebnice si žádá i mnoho hodin na učebně. Vše se ale vždy snažím podávat srozumitelnou a snad stravitelnou formou – i s tím, že do toho motáme mnoho příběhů, nebo vlastních zkušeností z pole medicíny.

Stejně tak již nedílnou součástí jsou naše ranní jogy. Tam uděláme mnoho práce, co by jsme jinak museli dělat na „učebně“ okolo výdechovek, reziduálních objemů, tréninků epiglottis, pakování, a samozřejmě řádného strečinku pro freediving, spolu s mými poznatky z 13 ti letého studia jogy a pranayamy. Prostě, rána jsou na levelu 2 opravdový vyšší level.

Nachodili jste si mnoho věcí naprosto skvěle.Tom Nádr sem přijel získat ten zmiňovaný komfort – a ano. Zanořování, práce okolo lana, stejně jako posun statik přes 5 minut – prostě Tome, jo, takhle jo. Když opět srovnám tvé ponory před 5 ti měsíci a teď…teď je to freediving. V demonstrační kvalitě. Fakt radost, z tohoto...

Petra přijela s tím, že nevyrovnává hlavou dolů. Mno, tak pozor, nejen že už vyrovnává, ale její technika zanořování je prostě super. Tady je to neuvěřitelný pokrok a u mě největší radost, protože teď už jen přidáme hloubky…ony se vlastně přidají samy. 4:32 statika ? CO dodat…

Miša Bónová. Vítězka Bali competition, dálková plavkyně, od Bali udělaný kus práce…především na zanořování a hlavně, hlavně na technice vyrovnávání pod reziduální objem plic. Výdechovky jí zlobily, ale držela se statečně, a nakonec – ponory pod RV v naprostém komfortu. Míša, YES ! A ještě ke všemu s ebrzy uvidíme na Bali, kam to má Australanka co by kamenem dohodil…

Kuba Skrutek od kurzu spravil zub a sladil kopy, má nejlepší sestupovou rychlost co jsem kdy viděl, chytit ho je problém, a přitom ho nohy nepálí a vzduch nedochází…prostě super ! Jen se na konci poslední den opět ozval zub, takže spravit a pojď pokračovat v topení, máš na mnohem víc…25m je nádhernej posun, a pujde do hodně dál…

Pepa King – vítěz Bali comp, stejně jako Míša Bonová to od nás měli zadarmo jako hlavní cenu Bali závodů – tohle my děláme rádi. Pepa tak byl s námi již na třetí…čtvrté (?) akci a je to velmi, velmi znát. Asi nejlepší freediving tady, profily ponorů, kickcycles, repozice rukou, výstupové profily, naprosto dokonalé safety, a nyní i monthfill a frentzel pod RV – kus práce, opět kus práce. Teď již jen dvakrát, třikrát za rok vše zúročovat a posouvat na hloubkách. Navýšení výkonosti, flexibility, zmenšení unavy, zrychlení regenerace…vše díky joze a změně jídelníčku – jo, tady se přidává zdraví do života. Keep going, bro !

Honza a Kuba Antošovi – bratři dorazili. Honza nás rozstřelil první den, kdy jen tak mimochodem sdělil, že umí no hands, takže ne ruce na nose při sestupovkách. A fakt jo. Díky tomu i když je „začátečník“ tak super pozice těla, rukou, krásný.  Takhle to má vypadat, akorát opět proběhlé ucpání čelních dutin, a od čtvrtého dne nešlo potápět. Kulich, musíte začít nosit kulichy, pořád to říkám, podívejte na mě, kulich navždy a všude !  J

Brácha Kuba Antoš – PB posunuto o 12 m níž, takže ANO, a hlavně, opět, co je nejdůležitější, odveden kus práce na technice. Jako ostatně všichni, proběl zde neustálý přísun blackoutů, kterými jsem vás zásoboval já, nebo i vy sami sebe, protože těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Kubo, super. Statiky jedna z nejlepších komunikací, a s bráchou vám to fakt jde, takže pojďte dělat freediving. Máte před sebou hodně hloubek.

A Alice a Petr, dvojice co nám tu zůstala z Levelu 1, který byl minulý týden…tady jsme najížděli vše, co bylo třeba. Alice se posunula se statikou těsně pod 4 minuty, hypoxicky má na mnohem víc, Petr přestal modrat po čtvrté minutě, a ve vodě….Ali nám vyrovnává, Petr má nejlepší zanoření a techniku z mých studentů – prostě demonstrační kvalita, opět. Klidně bych si tě natočil, a pouštěl studentům, jak to má vypadat. Stejně tak i práce na výdechovkách, pro všechny kdo nemůžete vyrovnávat – začněte dělat výdechovky – zjistíte, že přetlak při maximálních nádechách vede občas k automatickému uzavření měkkého patra…Ali se takto, díky výdechovkám, naučila equalizacím. Petra taky.
Dobrá práce, vy dva…moc dobrá.Inu, level 2 je skončen.
Co k tomu napsat, co k tomu dodat ?

Pracuju s vámi rád. Jste lidé, kteří máte své unikátní životy, příběhy, starosti, vědomosti a chci aby jste věděli, že i když vám tento týden říkám, co máte dělat, jak máte jíst, jak cvičit a kdy „je čas odjezdu“ a vyžaduji od vás pozornost a preciznost, neustále, neustále myslím na vaší individualitu a osobnost, kterou máte. Chovám respekt k tomu, jací jste lidé, neužívám si jakousi „moc“ kterou nad vámi jako instruktor mám. Nikdy. Netrpím syndromem vrátného. Učím se od vás, stejně jako vy ode mne. Snažím se, abych vám dával doporučení, a jsem rád, že vše co dostáváte, neberete jako dogma.
Jsme si po lidské stránce, rovni. Snad to ze mě cítíte.Baví mě to tu.
Baví mě ty jízdy celým dnem, ranní jógou, statikami, baví mě i to plavání ve studené vodě pro člun, i to když zacvaknu poslední vytažené závaží pod bojku, a unaveně se rozložím na hladině, čekajíc než mě Mirly přijede vyzvednout. Baví mě tahle práce.

Baví mě i ta dřina kolem, ta nutnost být neustále milý, otevřený, empatický, i když vnitřně bys chtěl zalézt do kouta a chvíli jen být, nemuset nic. V totální únavě, zimě, nevolnosti…vždy je tam obrovský kus štěstí který dalece přesahuje a tu dřinu.

Je tam kvůli vám.
Dáváte.
Přijímám.
Vše je v rovnováze.

Tak.
Opět, jako vždy, poděkování Mirly.
Zůstáváš, nabíjíš energií, rozdáváš, pomáháš.

Děkujeme. Tohle je ode mne, k snídani, pro tebe.A co bude dál ? Většina z vás s námi jede do Egypta na Safari, takže se opět neloučíme. Uvidíme se brzy. Ostatně, již za chvíli sem dorazí další studenti…tentokráte na týden Jogy level 2. K ní bude samozřejmě i Freediving. Prostě…bude toho mnoho.
Již zítra, začínáme.

Mar a Mir
  VIRMartin
Článek pro vás napsal
Martin
Více článku od autora

Jsem Martin Chenicek, a freedivingem se zabývám již roky. Prošel jsem si za svůj život mnoha sporty na vrcholové úrovni, plavu maratony, běhám kolem 100 km týdně, lezu po skalách, závodil jsem 10 let na snowboardu a sjezdovém kole, skáču z letadla a jezdil jsem závody na silničních motorkách. Jsem člověk, který sportu a jakékoliv činnosti v pohybu, dává ve svém životě první místo.

RYCHLÝ KONTAKT