2015 - veganský. 2016 ? Co vy ?

2015 - veganský. 2016 ? Co vy ?

17. 12. 2015 Blog
Martin
Autor
Martin Cheníček
2015 - Veganský způsob stravování a projekt Plant based movement začíná nabírat na obrátkách. Když už i v USA...

Ano, je to móda. Ale tenhle módní trend schvaluji jak nikdy nic.
Trocha slov ode mne, vevnitř.


Vrátil jsem se po 2 měsících od oceánu. Každý den jsem si hrál se zvířátkama, pozoroval tisíce mořských živočichů, hrál si s nimi, plaval dlouhé minuty se želvami, mantami, koukal zblízka langustám do očiček a děkoval každou minutku, že svoje kámoše na hraní nežeru.

Před X lety jsem seknul komplet s živočišnými produkty. (Prosím vás, než položíte tu nedebilnější otázku ever, tak raději odpovím hned : "Ano, ani ryby nejím." :))
Od té doby se mi zvýšila výkonost, zlepšila kvalita života na tolika úrovních, že se nedá vypisovat vše. Ostatně, od toho budou přednášky letos na kurzech Joga a Fyzio, abychom to probrali. O tom tenhle článeček být nemá.

Občas mi píšete, jak je možné, že toho tolik děláme v tréningu, denně, a že jsme schopni zregenerovat, a udržet si fyzikou výkonost a neustále i když roky přibývají, posouvat hranici kam se dá pomocí síly a výkonosti jít.

Protože VEGAN. Nic víc, nic méně. Jo, takhle jednoduše.

Je to osobní cesta. Nikoho, nepřesvědčuji, jen informuji. Pokud nevíte, zkuste. Na dva, tři měsíce. Ne na 14 dní.Poradíme jak. Pomůžeme proč. Ukážeme dveře - ale projít pak již musíte sami... Držím palce.

Příští rok, 2016 máme opět nabitý. Akcemi, přednáškami, potápěním, cvičením, cestami kolem světa. Ať již to bude masivní podpora projektu Sea shepherd : http://www.seashepherd.org/ (registrace naší nové lodi pod hlavičkou SeaSheperd a podora jejich evropských akcí je právě v jednání) nebo série lifestyle videí zaměřených na podporu zdravého životního stylu, vše se bude u nás opět podřizovat jedinému : zdraví a zvyšování povědomosti o cestě k němu vedoucí. Informování o environmentálních problematikách, práci ostatních zájmových skupin, podpoře projektů dlaších lidí, publikace, výzkum a jeho konečné shrnutí v připravované freedive učebnici.Občas lidem pokládám otázku : „Definujte mi, co znamená zdravi?
Zkuste, než budete číst dále, si sami odpovědět. Opravdu. Napište si to na papír, a zamyslete se nad tím. Co je to zdraví.

Teď snad abych tedy odpověděl, co je to definice zdraví.
"Zdraví je když soustavy v těle fungují v harmonii."
Všechny soustavy.
Soustava svalová, kosterní, kožní, trávicí, vylučovací, dýchací, rozmnožovací, smyslová, nervová, oběhová, hormonální. Když budeme mít silnou svalovou soustavu, a problémy s dýchací, nebudeme zdraví. Jednoduché, jako facka.

Jste zdraví?

Naše tělo je dobře vymyšlený, miliony let se vyvíjející organismus. Když jsme se narodili, jsme geneticky jsme přednastaveni na to, žít 150 let. Jsme nový živý organismus, stroj vyrůstající ze zdrojů, které mu dáváme. Dechu, jídla, pití. Celý život, od narození do konce procházíme poškozením. Buňky se rodí, umírají, znovu rodí a rostou. Nakonec se poškodíme natolik, že umřeme. To je život.
"Jak moc, nebo jak rychle své tělo poškodíme, tak brzy umřeme..."
Jednoduší definici snad ani nejde popsat, a ani nemůže být pravdivější. A především nutričním stresem, dáváme tělu nejvíce přes držku.Pokud vezmeme, že procházíme dnes a denně třemi fázemi stresových faktorů : funkčního fyzického stresu (sport například), psychického stresu (práce, projekty, termíny) a nutričního stresu (výživa) tak máme v těchto třech možnostech šanci dosáhnout lepšího poměru, každý den. Po sportu si nenaložme ještě stres nutriční. Po práci, kterou musíme dělat, také ne. Jídlem se dá vylepšit tak moc…

Občas se tážete, jakou cestou jít. Nikdy vám nebudu rozepisovat jídelníčky. Pokud chcete změnit něco ve svém životě pomocí stravy, studujte. I to je cesta, cesta posilování člověka. Kupte si učebnici fyziologie, ne „Žena a život“ a studujte. Pochopte, jak vaše tělo funguje, pak se rozhodněte.

Nicméně, zkuste to.
Nemohu než doporučit.

Tak, jsem zpět v CR, je 3h ráno a já mám Jet lag jak barák. Takže teď si tu nejčastěji kladenou otázku od vás zodpovím, a udělám tečnu za tímhle celým článečkem.
„Bude se ti vracet blbě, co Martine, do té evropské zimy, co ?“
„Ne, nebude. Za prvé, čeká na mě žena. Ale hlavně…těším se na na svou kuchyni, možnosti které mi dává vlastní vaření, protože toto mi Bali nenabídlo. Nejvíce se tedy těším domů na své jídlo…“

A tak to je.
Jsme spokojení, jen když jsme zdraví.
Nechcete ?
Pojďte.


Martin Cheníček
Freediving Instructors International
PimpYourLife.cz academyNaše kurzy a přednášky budou s termíny publikovány tady : AKCE NA ROK 2016

VIDEO SE SOUHRNEM VEGAN 2015 PLAN BASED MOVEMENTS

Martin
Článek pro vás napsal
Martin
Více článku od autora

Jsem Martin Chenicek, a freedivingem se zabývám již roky. Prošel jsem si za svůj život mnoha sporty na vrcholové úrovni, plavu maratony, běhám kolem 100 km týdně, lezu po skalách, závodil jsem 10 let na snowboardu a sjezdovém kole, skáču z letadla a jezdil jsem závody na silničních motorkách. Jsem člověk, který sportu a jakékoliv činnosti v pohybu, dává ve svém životě první místo.

RYCHLÝ KONTAKT