Egypt : The Arch - koukli jsme se ?

Egypt : The Arch - koukli jsme se ?

20. 3. 2016 Blog
Martin
Autor
Martin Cheníček

INU, dobře, takže jsme doma, z vyletu do Egypta.
Pro vás co jste byli – report je tady.
Pro vás co jste nebyli – report je tady.
Pro vás co dumáte, jestli do egypta s námi jet – report je tady…

Mno, každopádně klik na více a dozvíte se více akce.


Tak si tak občas pročítám pár reportů, co kde kdy kdo napsal, a musím říct, že sem tam najdu i inspiraci, jak reporty psát. Přeci jen jsem napsal za posledních 13 let co publikuji články o sportu, přes 3000 článků a videí. Tak člověk někdy hledá inspiraci, aby nesbíhal do toho samého slohu.

Jenže, víš ty co. Nakonec i sebelepší předsevzetí vezme za své, a já to zase nechám ze sebe plynout, s tím, že co vyleze, to vydáme.
A tak to je a tak to bude, i teď.

Mno, jak to celé začalo, jsem vás masíroval poměrně dlouho před celou akcí. Bylo to o tom zkusit trénovat za nějakým cílem, který není „závodní freediving“ ale dát vám i v případě, že nechcete nějakou motivaci stran závodění, mít možnost s vidinou něčeho velkého celou zimu na sobě makat.
Stvořil jsem pozvánku : „pojďte se podívat na The Arch.“ 45 m hloubky byl náš cíl a vy jste se toho ujali každý po svém.

Taky skupinka, na kterou tu teď sedíce v Istambulu na letišti koukám, byla velice různorodá, jako je ostatně život sám.

Gábi ze Slovenska, kamarádka co se rozhodla jít si za cílem : naučit se vše o potápění na nádech za vidinou animal interaction s velrybákama. Po kurzu Level 1 pool only jede s námi s tím, že je třeba zkusit po bazénu taky ten oceán.

Petr Žitt, dlouholetý kámoš z kol a života okolo kola, s jediným předpokladem – komfort a s tím, že prostě freediving on rád. Bez očekávání.

Mischa Bonová, naše setkání na Bali bylo dle mě osudové, hehe. Jako, přiletěli by jste do Egypta z Austrálie ? Přiletěli by jste do Chorvatska z Austrálie ? Míša ano. Srdcová záležitost, topit společně, Misch. I pro mě.

Jan a Jakub Antošovci. Beru je dohromady, protože byli u nás dycky dohromady. Tedy krom Jogy. Bazén, Chorvatsko LEvel 2, a teď sem. Jasnej cíl. Komfort.

Vojta Wrnata. Tady se chtělo do hloubek. A dost. Velmi, velmi poctivý tréning předtím od bazénů, negativek, dřepů…nakopaných kilometrů, jdouce si za cílem 2O16 – 50m.

Michal Čech. Asi největší talent co jsme zatím na kurzech měli. Voda je přirozeností, výzva The Arch nutností, chuť se topit a vzdělávat je veliká, veliká moc.

Tak těhle 7 lidí byla skupinka, kterou ten půlrok vytvořil. A my vyrazili.

V Egyptě jsem byl již s klukama (Vojta W, Dan, Vlasta) v lednu, a tak už jsme věděl do čeho jdeme. A to do velký pohody. Média…prostě média jsou slušně řečeno kurvy, držíc nás v neustálé negativní masáži, která má za cíl jediné. Udržet vás doma, trochu nemocný, trochu tlustý, kupující si auta, řešící hypotéky, a hlavně utrácející penízky doma. A nebo v evropských potřebných ekonomikách. Nikdo nemá zájem na tom, aby jste letěli do Egypta a podporovali svými penězi jejich byz. Takže trochu masáže toho strachu, do toho reklama na novej nábytek od Mountieldu k vám na chatu a už si na Egypt ani nevzpomenete. A do toho ty zprávy - burka je všude, letadlo padá tady a IS řádí tam, a že je teď víc nebezpečný jít se vykoupat odpoledne do bazénu v Německu, než courat po Dahabu ve 3 ráno, nikdo moc neřeší. Protože IS je přece na východě.

Nikoliv. Je to bubák v hlavě. A bereme si ho všude sebou.

V Dahabu nikdy nebylo líp.
Bydlíme nově u Abu Hasana doma, je to fakt Family house, máme wifinu a super spaní na střeše, kuchynky, ledničky, luksus vlastního divecentra, a to vše za 6 euro na noc. Abu nám zajišťuje pickupy (Z letiště na celé auto platíme 25euro) a na blue hole chce pár šušňů. Nic není problém. Nakupuje nám vody, mění peníze, dycky doloží kurz dle internetu a pak nám to každý den dá trochu výhodněji, než je oficiální směna, prostě, ty brácho…tohle bylo prostě TOP.

A co jsme vlastně dělali a jak to probíhalo  ?


Mno, především jsme brutálně posilovali střed těla neustálými záchvaty smíchu. Jako, tohle nešlo. S touhle partou…mno…ne, nemohu napsat. Ale tohle bylo prostě na pořadu dne, neustále. Dokud se tedy nevlezlo do vody, tam se dycky cvaklo a začalo se naprosto profesionálně makat.
Za což díky, protože jste byli v tomhle úplně nejvíc vnímaví.

A co programy ?

Mno, první den a půl jsme dělali jen a jen tvrdý skills a opakování safety před Lighthousem, kde jinde. Pokaždé dvě session, a už to tam padalo. Pěkně naklesané 25-30m první den, a záchrany, řešení blackoutů, dopomoci, backup safety, lana, příprava bojek, záchrany z 2Om, sprinty, prostě vše tak abychom pak mohli o pár dní později makat kontinuálně na maximálkách.Jasně, i na freediving zbyl čas.

První hloubková session tedy dopadla dobře. Někdo se posunul, někdo pracoval na psychice, ladili jsme pozice těla, rychlosti, prostě toho bylo mnoho. I PB již padly.  V druhé části jsme se vrhli na Bells, a jako takovou předzvěst jeskyních ponorů na Canyonu, jsme si ho tam střihli.

Další posuny chodily každým dnem. Velice, velice do hloubky jsme probrali fyziologii hlubokých ponorů, práci s každým svalem kolem volných žeber, desítky cviků na uvolnění hrudníku a přenastavení strečových receptorů, a zvětšení kapacity nádechu i zmenšení reziduálu. A pak to dalo hloubku.
I na Canyonu jsme byli, a to hned na dva dny. Jednou v půlce týden, jednou na konci, těsně před odletem. A tady již najednou probíhaly hrátky v jeskyních ve 27-30m hloubce, což bylo pro většinu kluků i holek jejich PB na začátku tripu. Jako, prostě posuny kam se podíváš.

A co vy konkrétně, jak jsem vás viděl já ?

Holky první :

Gábika bohužel onemocněla celkem silnou rýmou, a ucpané dutiny a freedviing bohužel nejdou moc dohromady. Takže nám dělala support, a i na výlet na koních do pouště třeba vyrazila, a o nic nejde, protože cesta se vine dál a není na tom, projet jí co nejrychleji, ale užít si jí. Přijdou další dny ve vodě. Plány máme, tak směle do toho…a ono to půjde.Míša. Míšo, my musíme coladit to, co nás trápí vevnitř v těle. Tvoje ponory na konci, byl komfort a hloubka kterou jsi dříve dělala v křeši, je tam nyní v poklidu a s takovou pohodou, že vidím metry zadarmo – a to tak že brzy. Oceán tě chce, jsi dálková plavkyně a super kámoš, prostě, Miska, s tebou kdykoliv kdekoliv. Mám radost, žes přijela. A že se neloučíme na dlouho. 96h letů z austrálie a zpět – tohle beru jako závazek a díky. Děkuju.Bratři. Oba dva. Nejlepší safety ve dvojici ever. Ever ! Upozornování na vše. Repozice, vydechování, zpomalování, prostě tohle, tohle je nej. S váma bych klidně šel potápět, a to moc lidem neříkám, nebo teda víš jak. Dokonce i když bratr bleknul, vyřešili se v takové pohodě !!! Backup, dopomoc, klid, mno….a i tohle posune. A konec PB na BH, byl pak skoro zadarmo. I přes ty nestandartní podmínky, hehe (Lanyard). Taky jsme vás ani jednou nerozdělili. Jedete si v tom dobře, a musím říct : „jen tak dál, fakt.“ Gratulace, moc. A mimochodem, to že vám jde i pod reziduál Handsfree, tak to vám závidím !!! Holt dobrej oddíl, tyhle Antošovci.  :)Petr Žitt. Tak tady se posouváme svým stylem, tzn po svém, pomalu ale jistě. Je na mě abych i poznal, kdy to prostě nemá cenu tlačit na pilu, a u tebe Petře nemá. Nemělo by to výsedky. Takhle má. Safety jedeš perfektně, pozice těla jsou top. Repozice paží, všechno děláš perfektně, a teď je jen třeba týden před akcí začít proplachovat dutiny, a makat na flexibilitě, protože to, co jsi ukázal na konci týdne, byla prostě pecka. Odjíždíš z Egpyta jako freediver, zkušenosti nasáváš jako houba a mě se fakt líbilo, jak jsi se vyplaval. Pecka. A ty metry – no prostě, paráda !!!A Michal Čech a Vojta.
Michale, tak jako na to, že jsme se potkali před půl rokem poprvé na kurzu v Chorvatsku, a rovnou na levelu 2, bylo asi stejně jako u Míši prostě někde napsaný. Si taký somár, to sa nědá : ) Takže cítím svojí krev, hehehe : ) A teď vážně. Hele, kamaráde, srovnali jsme hlavu. Silnej jsi jako kůň, občas z tebe vypadne i podobně velkej karas, ale výkony máš neuvěřitelný. Potápíme společně kolikátej…12tý den ? 12 den děláš freediving ? A s Bifinami jsme na skoro 50m ? A s naprostým přehledem ?
Hochu, tohle bude veliký ! Teším se na posuny. Jako, brzy, navidněnou. A jen tak dál, hloub.Vojto. Tak tady máme největší možnosti posunů a stačí jen sladit ty všechny věci dohromady, a je to tam. Už teď je tam 6:30+ statika, je tam ponor pod 4Om, je tam síla a stále se zlepšuící technika. Je tam srdce, je tam všechno. Ještě to tam ale není všechno DOHROMADY. Pak přijde najednou průlom, neuvěřitelnej. Uvidíš. To co jsme si zacílili v lednu, a to je 50+ v roce 2016 tam bude. Chybí nám 9m, a máme před sebou ještě 4 týdny freedivingu. Ha, tohle bude také veliký. Jsi cílevědomej, a jdeš si za tím dobře. A bydlíš kousek ode mne. Takže, jedem dál, společně, a brzy si plácneme v 5Om. Jsem si jistej.Tak a co poslední účastník zájezdu, tedy ja ?
Mno, na mě je, abych taky napsal svou doušku do článku – takže: 
Pěkně v heslech :

- Já jsem si zkusil nové vybavení.
- Nakoukl jsem do The Arch, je to díra jako kráva, a motivace na 2017 je jasná.
- Poutev od Radka, top.
- Únava, max.
- Canyon do 41m hloubky – krásnej je.
- žačnu závodit v hloubkovém natáčení s kamerou. PB s cam – 46m : )
- Level zábavy obrovský.
- Faktor pařby 5.
- Bez Mirky to není ono.
- A hlavně :  Falafel je svině. Falafel never more !Tak to je dle mě vše. Opět musím říci, tak moc díkuju, že jste jeli a že jste si to užili. Byli jste super partička, vím, že to píši docela často, ale to je prostě tím, že jste prostě fakt super partička  !
Není s vámi žádný problém, pomáháme si, prostě jste kamarádi, ne jen studenti.

Mě to takhle tak moc baví. To, co jsme si dycky přál, a to je cestovat po světě se sportem, je již 22 let realitou. Byl to snowboarding, pak biking, teď freediving. Je to jedno co je to. Je to prostě užasný, jak sporty stmelují lidi co je dělají.

Vždycky pro mě byla komunita vším. Večer, když si „se stejně postiženými lidmi“ sedneš, a proberete co je na srdcích a duších, a vidíš jak je tam každý večer jiný člověk než byl ráno, vidíš ty POSUNY…to je to, co mě na tom žene dál, co mě tak moc motivuje jet si v tomhle co děláme stále stejně obětavě, hloub a dál. A my jsme udělali tuhle skupinu, komunitou.

Je mi již dneska jedno, jestli se sejdeme na běhání, lyžích, kolech. Všechny cesty dala dohromady voda, freediving. A my si jdeme, plaveme, jedeme, DÁL.

A tak to je a jestli chcete, tak to i bude.

Do roku 2017 jste si nás zamluvili.
A my s vámi budeme každý víkend, každý týden, rádi.
Moc.VÁM
DĚKUJI.

Martin, Istambul.

Martin Cheníček
Freediving Instructors International
PimpYourLife.cz academy

Level I instructor
Level II instructor
Asistant instructor
Pranayama instructor
Advanced safety
CPR, OXY provider

eMail :
seven20@volny.cz
Freedive web :
www.PimpYourLife.cz
Lifestyle MAG :
www.720.cz
Facebook :
www.facebook.com/720.cz
Skype : carys720
Martin GSM
: +420 777 266 305
Mirka GSM : +420 602 626 184


Martin
Článek pro vás napsal
Martin
Více článku od autora

Jsem Martin Chenicek, a freedivingem se zabývám již roky. Prošel jsem si za svůj život mnoha sporty na vrcholové úrovni, plavu maratony, běhám kolem 100 km týdně, lezu po skalách, závodil jsem 10 let na snowboardu a sjezdovém kole, skáču z letadla a jezdil jsem závody na silničních motorkách. Jsem člověk, který sportu a jakékoliv činnosti v pohybu, dává ve svém životě první místo.

RYCHLÝ KONTAKT