US LIBERTY - představení nejzajímavějších částí lodi - nanádech.

US LIBERTY - představení nejzajímavějších částí lodi - nanádech.

11. 1. 2018 Blog
Martin
Autor
Martin Cheníček

Tak jednoho dne jsem se rozhodl natočit vám celou Liberty na nádech. Pěkně čistý zvuk, žádná muzika, a průplav těmi nejzajímavějšími částmi lodě, od přídě na záď. Max hloubka 21m.  
Klik na více : 
- US Liberty - Freediving from the one site to the other, from nose to tail - through the most interesting part of this ship - with Martin Cheníček, FII instructor

Origin :

At the time of the United States' entry into World War II in December 1941, USAT Liberty was in the Pacific. In January 1942, she was en route from Australia to the Philippines with a cargo of railway parts and rubber. On 11 January, Liberty was torpedoed by Japanese submarine I-166 about 20 km southwest of the Lombok Strait.
US destroyer Paul Jones and Dutch destroyer Van Ghent took the damaged ship in tow attempting to reach Celukan bawang harbour at Singaraja, the Dutch port and administrative centre for the Lesser Sunda Islands, on the north coast of Bali. However she was taking too much water and so was beached on the eastern shore of Bali at Tulamben so that the cargo and fittings could be salvaged.
In 1963 the tremors associated with the eruption of Mount Agung caused the vessel to slip off the beach, and she now lies on a sand slope in 7 to 30m of water, providing one of the most popular dive sites off BALI...

And the place I grew up as a freediver

freediver...

Martin, FII

PS : Video is Edited.

Supported by another safety freedivers.

Never dive alone !

Galery here : Martin
Článek pro vás napsal
Martin
Více článku od autora

Jsem Martin Chenicek, a freedivingem se zabývám již roky. Prošel jsem si za svůj život mnoha sporty na vrcholové úrovni, plavu maratony, běhám kolem 100 km týdně, lezu po skalách, závodil jsem 10 let na snowboardu a sjezdovém kole, skáču z letadla a jezdil jsem závody na silničních motorkách. Jsem člověk, který sportu a jakékoliv činnosti v pohybu, dává ve svém životě první místo.

RYCHLÝ KONTAKT