Safari Egypt - 2018 - to je můj delfín !

Safari Egypt - 2018 - to je můj delfín !

7. 10. 2018 Blog
Martin
Autor
Martin Cheníček

Tak jsme doma.
Na týden bez signalu.
Na týden na moři.
Na týden s partou freediverů.
A delfinů, žraloků, želv a….BRADÁČŮ.
Egypt – jižní safari report uvnitř.


Mise začíníána pražském letišti. Mise začíná první výzvou : Jak zaparkovat. Protože je podzim, a last minute akce se sypou víc než podloží u D3. Go parking jede a my se vítáme s partou u odbavení.

A že je nás opět tlupa, skoro až geng ! Jednoznačně největší batohy ve frontě vždy ukazují, že to bude freečkař. Nadměrný jsou dneska už i batohy na bifiny od Zajka, obléháme Oversize příjem a za chvíli už se cpeme do prskoletu.

Letos to začalo rychle. Letos jsme si naplánovali s Honzíkem Musilů a Petrou Pavúkovou ( http://www.potapenihurghada.cz/ ) takový mix cesty – něco vráček, něco delfíni, něco reefy a něco houbky. Prostě něco namixovat, aby s ekaždý našel. A vono jo.

Každej skoro teda našel hlavně nějakou nemoc – páč mi snad přišlo že z Čech to nebyli dovolenkáři, ale exodus bronchitid jedoucích na ozdravný trip k moři – tolik chrchlu jsme snad v životě nezažili, a i když jsme v letadle rouškovali, tak to prostě tak půlka lidí chytla.

Autobusem na MarsaAlm někam a už sedíme a houpáme na lodi. Tu jsme letos měli trošičku menší, takže se nás vešlo jen 20 a my, a odpoledne v sobotu už lokáme tu slanou dobrotu protože není na co čekat, jde se topit. Plán je jako vždy – Ráno před snídaní trocha dušení se na hloubce. Dopoledne před obědem pohrát na reefu s delfínama. Odpoledne prolézt nějakou tu jeskyňu. Tak na tom makáme.Popisovat lokality kde jsme všude byli, by bylo na dlouho – Sataya, Claudia, a další reefy a i nějaké rozpadlé lodě, kde jsi se mohl zedřít při prolejzání uvnitř vraků dle libosti – prostě každý den bylo posvícení a až kam.

Nejen hrátky se zvířátky na programu dne dovolenkáři měli ! Naopak ! I o tvrdou dřinu z FII deep programu nouze nebyla – kdo se upsal do ranního hloubkového tréninku, ten pak musel padat tam, kam instruktor šnorchl namířil !
Docela jsme tu měli i nějaký Personalní Bestye, jako třeba Ivča a nebo Petr Heiník (42 bitcho!). A i nějaké nováčky jsme do Levelu 1 dostali, Saša, Anetka, Janís – Honzík Musilů se jim celý týden věnoval a já pak slízl smetanu na posledním tréninkovém dni u lana – všichni zapadali hloubky kurzu a i záchrana z 10m byla a já gratuluji a jdu vás zcertifikovat : )

Dny plynuly jak voda, sem tam bouřlivá byla, sem tam klid za reefem nastal, každopádně nádherný večery navazovaly na horké noci, voda měla 30C a nebe bylo modrý jako hloubky. Když pak připlavaly zvířátka, nebylo snad nikoho, kdo by si neužil maximálně útesových žraloků, žraločích miminek, barakud, murén, želvího teroru a nebo samozřejmě maximálně hravý partičky delfínů. S těma jsem už taky něco naplaval, ale letos to byla jedna z nejlepších partiček ever – fakt si chtěli hrát, drželi mě pod vodou a při oblíbených dynamikách s monoploutví obličejem k hladině (ukaž submisivně bříško, hehe) chodili do kontaktu jak snad ještě nikdy. Krásný. Fakt.Po večerech probíhaly buď přednášky od Honzy, člověka co má snad největší zkušenosti z pod vody co jsem zažil, vždy ho s úžasem poslouchám, protože si uvědomuji jeho pozadí a historii všech Štěpisových rekordů, život u vody, hranickou propast, encyklopedické znalosti a hlavně studnici informací a vědomostí opírajících se o osobní prožitek – takže POSLOUCHÁM a nasávám – díky Jene. Stejně tak Petra Pavúková, která je s námi každý safari trip co děláme, zařizovala introdives pro mé freedivery, ti se pak vraceli nadšení a dělal nám super zázemí, cvakala fotky ( všechny co nejsou dole šílený z goučka jsou od ní : ) ) a s neustálou arabskou vyřídilkou držela posádku v pozoru – DÍKY, VÁM DVĚMA.Připravili jsme i sled – věcičku co ti umožní napadat hloubku a nahoru se vyvézt zadarmiko na batožině se vzduchem. Honzík to povařil, pak jsme to společně vyzkoušeli, u čehož jsem se fakt nasmál, protože tohle mám nejradši – testovačku pod vodou – trochu mi to připomíná odkud jsme přišli – já z freeride punku. Víc jsem se to ráno snad nenasmál, hlášky typu – „Prostě tam napadej, narvi do batohu tu hadici, pust ventil a pak se uvidí…“ mě fakt vracely do let kdy adrenalin hrál hlavní roli a žádnej plán nebyla blbost, jen výzva.
Po hodině bylo odladěno a pak už jsme tam padali se studenty jak zamlada. Vždy raději jen do hloubek, kde už byli CWT a nebo FIM, a vše klapalo jako dobře promazanej egyptskej Yamaha dvoutakt.Mohl bych psát ještě velice dlouho. Těch příběhů je ve mně hodně. O tom jak Pomeranče (přezdívka pro turisty ve vestách) naháněj delfíny (největší hláška EVER od jedné šnorchlařky : „Jdi pryč, to je MŮJ DELFÍN !“ ) jak jsme ráno společně cvičili, jak jsem přečetl 3 knížky a jak studenti ani jednou neblili, jak Mirka jela rýžovou dietu celý týden, jak už jsme nemohli a přesto šli znova topit, protože…protože…a to je právě to.
Prostě protože to bylo boží.

A tím bych to snad i zakončil. Protože vy přeci víte, jaký to bylo. Byla to naprosto SUPER partička, jako fakt že jo, a já se už ted, a to jako fatk, zatím co sedím a houpu se u klávesnice v neděli v 5:00 ráno při prsaní tohoto reportu, ŽE SE TEŠÍM NA PŘÍŠTÍ ROK NA PODZIM.
Jedem znova.
A ty ?

No a uplně nakonec největší poděkování Petře a Honzovi, že to tak pěkně zařídili, já dodal lidi, a tedy já děkuji i vám že jste s námi zase chtěli někam jet.
Udělali jste mi krásný týden.
Vzájemně všem.

DÍKY MOC.

Martin, Fii instructorFotky ke stažení po Petry ( https://www.facebook.com/people/Petra-Pavúková/1664384492 ) tady : https://uloz.to/!rQOcNclqgE6S/freediving-safari-2018-rar

Další fotky od dvorního fotografa pana VTCH budou co nevidět : ) Na jeho tvorbu v ortodoxu pod vodou se mužete podívat tady  : http://karelfiala.czMartin
Článek pro vás napsal
Martin
Více článku od autora

Jsem Martin Chenicek, a freedivingem se zabývám již roky. Prošel jsem si za svůj život mnoha sporty na vrcholové úrovni, plavu maratony, běhám kolem 100 km týdně, lezu po skalách, závodil jsem 10 let na snowboardu a sjezdovém kole, skáču z letadla a jezdil jsem závody na silničních motorkách. Jsem člověk, který sportu a jakékoliv činnosti v pohybu, dává ve svém životě první místo.

RYCHLÝ KONTAKT