Co že to tu vlastně děláme ? Aneb náplň našich kurzů a feedback od studenta

Co že to tu vlastně děláme ? Aneb náplň našich kurzů a feedback od studenta

13. 8. 2023 Blog

Nu, 14 dní uplynulo jako voda, a na mě je, abych to zase nejak shrnul. Už se nám ty reporty množí, co ? A já vlastně ani nevím, zda vás to stále baví číst. Ale jdu to znovu sepsat, protože mě to baví. A vy si takhle veřejně, pochvalu zasloužíte, a já budu hlavně chválit. Takže další kurzy jsou za námi, a já to tak nějak shrnu, kdo mě napadl, a co jsme dělali, ano ? 

Třeba tedka minulý týden, jsme tu měli vypsaný level 1 a skills session, tzn pro začátečníky uplně základní kurz, obsahujíící vše okolo segmentu vody, a freedivingu. U mě je tento oceánský kurz našlapaný nejen tím, co dělat pod vodou, jak se rozdýchat, ale i dalšími věcmi.Protože freediving není jen o tom, co se děje dole. A nejen o tom jak dlouho, a jak hluboko. I proto u mě dostanete porci například :

Freediving část : 

- jak se správně rozdýchat. 
- co způsobuje hypoxii
- jaké změny dělá nízká hladina kyslíku v těle, mozku
- proč je nebezpečné packovat, hyperventilovat
- správné povrchové vydýchání, timing.
- jak na frentzel.
- jak na Mouthfill
- jak na Kontinuál
- jak na falešný pocit nutkání k nádechu
- periodizace
- efektivní využití MF
- a praxe, praxe, praxe (2-3h session, every day)

statiky, mentální část :

- statiky, praktická část
- vizualizace
- strečing před, strečing po ponoru.
- výživa, psychologie zádrže dechu, práce s podprahovou myslí
 
Technická část : 

- příprava a spuštění bojek
- counterbalast systém a jak s ním pracovat
- úskalí potápění na open line
- styly motání lan
- SAFETY, SAFETY, SATEFY 1.st, 2.nd. 3.rd

Fun část : 

- výlet na vrak, jeskyně, blue hole, šnorcheling bez lana.

No prostě tohle je u nás LEVEL 1, a v neposlední řadě i díky FII standartům tu pak dosahujete výsledků, které jsou doslova dechberoucí. Jde o to celý tenhle sport pochopit, uchopit, přijmout, netlačit, ale znovu a na prvním místě je u začátečníků hlavní styly vyrovnávání, a pak stress management - a s tím si tu hrajeme asi fakt uplně nejvíce.A výsledky ?
No, tamtadadá : Nejhlubší slečna 43m, nejhlubší chlapík 31m. Nebudu jmenovat, o jmena nejde, jde o to, jací jste byli. A co se týče minulého týdne, tak za ten bych asi za všechny slova a jako důkaz, že jsme vás naučili o ponoru přemýšlet, přetiskl a vydal souhrn jednoho ponoru, jak ho vnímal jeden náš student...

CITUJI : 
“Najdi sám sebe -40m pod hladinou...

Asi tak bych shrnul svoji dosavadní cestu  Freedivingového potápění. 

Ono je vlastně úplně jedno kolik metrů pod hladinu tě hlava, nebo vyrovnávací technika  pustí. ( Kapacita plic samozřejmě také hraje roli, nicméně ta většinou nestojí za tím, že to před dosažením cílové hloubky otočíš a jdeš zpět na hladinu. ) Většinou za to může neschopnost vyrovnat a nebo právě ta zmiňovaná hlava, která ti říká, že sem nepatříš a měl bys mazat zpátky tam, kde se můžeš volně, kdykoli a z hluboka nadechnout.

Nepříjemný pocit pro většinu z nás začíná už na hladině, kdy potopíš obličej pod vodu, koukáš do nekonečné hloubky a tmy. Když máš štěstí, tak viditelnost je max. 20-25m.

Začíná ti v hlavě běžet odpočet a tvůj čas ponoru se nezastavitelně blíží.  Když vše dobře půjde, víš že další cca 2 minuty se nenadechneš.

Poslední hluboký nádech, zalít uši vodou, šnorchl pryč z pusy, první vyrovnání na hladině a jde se dolů. Do 10m docela makáš, následně můžeš trochu zvolnit a blíží se -20m. No a tam se začínají dít věci. Přestat kopat a přejít ve volný pád, změnit techniku vyrovnávání tlaku v uších, ramena k sobě, uvolněné břicho, správná pozice hlavy, tělo těsně podél lana a samozřejmě akceptovat čím dál větší a nepříjemnější tlak vody, kterému je tělo vystaveno . Nemluvě o tom, že tam začíná být už celkem zima, tma a viditelnost se zmenší cca na 2m.

 No, na jednu hlavu by se zdálo že až moc věcí k řešení, v místech, kde bys měl mít naprosto vymeteno v hlavě a soustředit se jen a jen na daný okamžik.

A víte co? To je přesně to co mě na tomto sportu baví. Soustředit a spolehnout  se v danou chvíli jen sám na sebe, své pocity a dokázat potlačit ty strašáky v hlavě, kteří mi našeptávají , že to nepůjde, nedokážu to, nepatřím sem.  Pokud ty strašáky dokážete zahnat a žít jen pro ten okamžik a následně vše klapne jak má, tak se třeba i Vám povede stejně jako mě před pár dny  potopit -41m. 

A věřte mi, je to neskutečně euforický okamžik, když dopadáte volným pádem tam kde jste ještě nikdy nebyli, jen jste o tom snili. Najednou jste tam, otáčíte to, poslední vyrovnání pro ujištění že jste měli ještě nějakou rezervu a začíná výstup. Jasně jste teprve v půlce, čeká vás dalších 41m nahoru. Ze začátku opět dřina, ale upřímně, při výstupu nahoru mě zatím nikdy nenapadlo že to nedokážu. Tak makáte, začíná být čím dál větší světlo, otepluje se, jde to stále snáz a to je známka, že se blížíte k cíli. V posledních 10 m se potkáváte se svým parťákem, ten vás bedlivě sleduje, zda je vše ok a společně stoupáte k hladině. 5 m pod hladinou opět přestanete cokoli dělat, vztlak vašeho neoprenu a zvětšující se objem vašich plic už vás vytáhne až na hladinu. 3 m pod hladinou přichází výdech, aby jste nevylétli z vody jak korkový špunt a byli jste připraveni nasát ten skvělí okysličený vzduch všude kolem vás.

Vyvěsit se na lano, pár hlubokých nádechů, nezbytný hladinový protokol a pak už jen slavit, že jste ty strašáky opět dokázali přelstít. 

Tak to je za mě asi vše k tomuto sportu co mě na něm naplňuje, baví  a dělá ze mě lepšího a vyrovnanější člověka i v běžném životě…”No a za mě, není co bych dodal.

Snad jen, že odteďka až do podzimu jedeme už v kuse. Kurzy v Chorvatsku jsou vyprodané, moc děkujeme za zájem, a kdo by snad přemýšlel, zda se nechce pod vodu vydat s námi, tak pro něj je mnoho bazénových, balijských, i polských kurzů vypsáno u mě na www.pimpyourlife.cz

Tak pojdte, jdeme potápět.

PS : Naprosto skvělé fotky jsou od Michal Rybka, který se u nás s Niki zastavili, jen tak, na návštěvu a dali si s námi pár ponorů. Jsem moc rád, že člověk, jehož fotrky a dobrou práci sleduji již roky, nás poctil svou návštěvou. A jeho výsledek, je tady. Foceno jeden den, jedna session, špatná viditelnost, a přesto, atmosféra i kvalita, tam je.
Moc děkujeme.
Martin,FII since 2006.

Album celé ke stažení tady : https://photos.app.goo.gl/f9fB1TEmxDGrDDgG7

RYCHLÝ KONTAKT