ADVENTURE - nové jeskyně objeveny

ADVENTURE - nové jeskyně objeveny

9. 9. 2023 Blog

Ahoj kamarádi,tak už je to takové monotematické pro vás, ale musím opět napsat, že skončil další týden. A máme tu opět report o tom co jsme dělali a jaké to bylo.

 

Tady u nás na ostrově se snažím nabízet několik druhů kurzů…
Nejprve je to náš klasický kurz FII Level 1 Ocean Man, tedy kurz při kterém se naučíte potápět do hloubek okolo 20m, ale při kterém probereme i kompletní vyrovnávání pro daný level, a hlavně všechno okolo bezpečného potápění. A příprav systémů do hloubek – lan, bójek a nastíníme i možnosti dalšího vývoje.
Pak tu míváme level 2, a to je nejnašlapanější kurz. Zde řešíme vaše posuny mezi 20 až 40m, což je podle mě hloubka, kde většina z vás narazí poprvé na své limity ať už stran vyrovnávání tlaku ve středouší a nebo celkově absence správné techniky kopu, zanoření a dalších věcí. Už vás tady prostě bude dohánět trochu ten nedostatek kyslíku, techniky a vyrovnávacích praktik. Tento kurz je taky velmi nabouchaný a my se snažíme tady během těch 6 dnů do vás dostat veškeré vědomosti pro danou hloubku.
A pak tu máme kurz, který je jen tréninkový. Nazývám ho „kompletní trénink všech disciplín“ a věnujeme se zde hlavně ručkování po laně, konstantní váze s ploutvemi a samozřejmě variabilní váze.  A pak je tu Adventure week. 
To znamená 3 dny potápění a posunu na hloubkách a 3 dny výletů na ty nejlepší lokality tady v okolí. A že jich tady teda máme!
A přesně to jsme dělali minulý týden.

Vždy se tady jezdíme podívat na 3 nejznámější lokality.

První je vrak zatopené lodi, který se jmenuje Ledenik, a němž jsem natočil spoustu videí, druhý je na ostrově Dugi Otok a je to parádní blue-hole, akorát trošku mělčí než v Egyptě, haha. Třetí lokalita, za mě bezesporu nejlepší jsou průlezy na ostrově Premuda.

No během tohoto týdne se tu objevila stejná parta jako loni, takže stejných 8 lidí protože spolu prostě rádi potápí a vždy si u mě zamluví celý týden dopředu a to samé se stalo vlastně i letos. Takže příští rok se tady opět se stejnou partou uvidíme, a já jsem fakt rád, protože si tady tento týden sedíme v takový parádní flow.  A co napsat celkově a jak to shrnout?

Všichni si opět posunuli svoje některé limity, které ve freedivingu zatím měli a u některých se to projevilo i na posunech do hloubek, takže přidali pár metrů do svého života. Někteří jen na hledali komfort, který zde musí být a byla i dílčí odladěná technika. To vše jsme nakonec při výletech na jeskyně a průplavy opravdu zúročili.

Myslím si, že páteční jeskyně na ostrově Premuda byly opravdu pro mě zatím to nejlepší co jsem ve freedivingu zažil, a nebojím se napsat - všude po světě. Minule už jiná parta studentů, co zde u mě byli, objevila některé nové průplavy v bočním reefu ostrova, ale my jsme to opět posunuli někam dál a já jsem se posledních 50 minut potápění toho dne věnoval jen exploraci nových dutin, nových průplavů a nových jeskyň, kterých jsme zde opět objevili celou řadu. Tento ostrov je opravdu neskutečný a těch pouhých 200m reefu a celkově pobřeží tohoto ostrova je protkáno spoustou jeskyní, průlezů a neuvěřitelných schovávaček. Rej světla, které sem pouští slunce skrz 20m sestupu do ústí jeskyní, je prostě neskutečný pohled. Některé průplavy jsou bohužel hodně hluboké, například okolo 25 až 30m, což už není pro všechny, ale stejně jsme to minimálně s polovinou studentů dělali.Nové jeskyně a nové průplavy v boku reefu byly opravdu to nejlepší, co jsem zatím snad všude po světě viděl a zažil. A že jsem byl na Maltě na Mallorce a na různých dalších parádních lokalitách ve středozemním moři. O Filipínách, Maledivách, Bali, mexických cenotes a tak dále ani nemluvě.

A co z toho vyplývá?

Že někdy prostě nemusíš letět přes půl globusu. Stačí jet do polovinou české republiky nenáviděného Chorvatska, aby si kousek od baráku našel něco, co jsem nikdy nikde neviděl.

Tuhle lokalitu nemáme vůbec prolezlou celou. A to jsem zde byl minimálně třicetkrát a hodlám se sem vrátit ještě tento týden, protože je to tu opravdu magie. Rád vás sem vezmu. Letos už tedy bohužel ne, neboť je před námi poslední týden, ale příští rok budu vypisovat opět celé léto zde v Chorvatsku. Tak se nebojte, napište a přijeďte, klidně i jen na nevedený trénink.

Všechno zařídíme, a jakékoliv domluvě se nebráním. Nedělám to primárně pro peníze, buduji ty základny proto, abysme se mohli prostě potkávat užívat a dělat si ten freediving hezký. Ještě jednou moc děkuji předchozí partě, která tady byla, protože jsem se opravdu nasmál jak už dlouhone. No vlastně jak už dlouho ne, co to píšu, minulá parta byla taky skvělá ta předminulá taky skvělá, prostě musím říct, že tu opravdu míváme jen samé úžasné lidi a já jsem za to velmi rád a vděčný.Zkusím vydat aspoň pár podvodních fotek z kamery gopro. Víc toho nemám, protože prostě nestíhám dělat všechno - bejt dobrej instruktor, kapitán lodě, mechanik lodě, bejt pořád dole a všechny opravovat učit a snažit se vzdělat, a k tomu ještě mačkat nějaké fotky by nebyla ani jedna správná věc udělaná pořádně..

Ještě jednou díky všem a myslím že se brzy uvidíme protože – „Budeme hodně někde…“ A o to jde.

Martin, Ostrov Vir, Chorvatsko 23

RYCHLÝ KONTAKT