Bali - konec roku 2023

Bali - konec roku 2023

15. 12. 2023 Blog

Nu, je jeden den po příletu do ČR, (tedy spíše noc), a já jsem se rozhodl že uzrál ten správný čas na to, abych vám sepsal report z letošního podzimního Bali. Se vším všudy. Jak bylo, co jsme dělali, a jaké je další směřování resortu a kdy vlastně budeme zpět.
Jdeme na to.

Bali, před rokem byla oficiální otvíračka, a pak jarní kemp, a teď je rok provozu za námi, a je na mě abych to nějak shrnul.Letošní první rok výročí bych nemohl lépe oslavit než uspořádáním dvou freedive kempů, což je forma jakou jsem zvolil. Neboť ještě než se rozepíšu, tak musím rovnou říci, že to letos bylo za odměnu, a byla to pro mě něco jako velká oslava.

Jak to ? No, přijeli skvělý lidi, a to nejsou kecy, to je fakt. Na první kemp jsem měl nové i staré tváře. Přijeli lidi, se kterými jsem před 15 ti lety s freedivingem začínal, jako třeba Roman Aprias, a nebo nové tváře, se kterými jsme se nikdy neviděli, třeba David a Terezka, aby si u mě udělali ( v rámci ceny kurzu 9900,- na 14dní) zadarmo level 1.
Tomáš Hodanů po dvou letech ukázal, že to je kam posouvat, Deniska a Romča zase že když se na technice s monofinou zamaká, vede to k velkému zlepšení techniky, a třeba takový Tomáš Vitásek, že po roce na Zélandu není problém posouvat skoro každý den na konci kempu svoje PB.
Z Kostariky se navrátivší Martin Pruška mi byl zase obrovskou pomocí, a za čtyři týdny tady jsme nejen dodělali plnohodnotný level 2, ale hlavně jsem ho mučil a učil a honil jak nadmutou kozu, s vidinou, že to tu po mě jednou kluk mladej převezme a stane se milionářem, haha. A že je to na dobré cestě !
Samozřejmě nemohu nezmínit Deníčka a Tomína, kteří sem přijeli především na deepkemp. Takže, jak se tu potápějí hloubky a je tento projekt tedy funkční i stran honění metrů na hloubkách ?

Stručně ? Dlouze ?
Stručně, je. Ale pojďme to rozepsat.

Bali, především, (tedy tento resort co zde stojí), jsem si postavil pro sebe. Tak a je to venku, ale je to tak. Hlavně jsem chtěl pro sebe místo, kde budu moct trénovat, zašít se na zimu, a vědět, že teplota 30 stp v moři a 32 v bazénu je tak nějak standartem. Vědět, že se mohu každé ráno vzbudit, před resortem na mne bude čekat nadherny molo na jógu se zvuky moře, kde se protáhnu, a taky že na mne bude pod molem čekat loď a odveze mne za 10 minut nad 500m hloubku. Že se budu moci spolehnout na to, že prostě na moře mohu, a že hloubky půjdou trénovat a udělat. Že tu nebude víc než 10 procent dní v měsíci, kdy nepůjde potápět. Takové ty moje nutné tréninkové vstupní hodnoty.

Realita ?

Z 35 ti z hloubkových tréninkových dní, NEŠLO potápět pouhé 2 dny..! A to hned první den, kdy byly velké vlny proti proudům, a pak ještě jeden den, to samé. Ve zbytku dní, jsme každé ráno mohli, a také skoro každé ráno dle rozpisu jeli na hloubky. A že tam tiky konzistentnímu tréninku byly posuny je nutno dodat…ano byly, a jaké !

Takže projekt deeptraining centra je funkční, což jsem si obrovsky oddechl.

Předně bych chtěl k ppsunům napsat, že tu máme Dení a Tomína, se kterými spolupracuji tak nějak již rok na jejich posunech do hloubky. Jako vždy, když hodlám někoho podporovat, tak se ho snažím nestáhnout z kůže, a naopak mu finančně vyjít vstříc, aby podmínky pro trénink byly finančně únosné. I díky tomu jsme letos s Deni a Tomínem propotápěli skoro 60 dní, což už je dost na to, abychom si mohli napsat - je tu odvedený základní kus práce.

Výsledky ? Moc ty čísla nepublikuji, protože toho moc neříkají. Nicméně Tomíno se po roce práce posunul o 20 metrů, před rokem touhle dobou jsme končili na 48m, letos je to skoro 70. Stále se nám nedaří práce na uklidnění, ale až se toto povede (a myslím že letos před odjezdem jsem byli skoro tam) tak už nebude dolu chodit s tepy okolo 120BPM, ale jako normální člověk-rybosavec a ne jak když jde rubat železo do posilky. Moc gratuluji Tome, a teším se až se potkáme znovu, což bude už za měsíc v Deepspotu, a pojedeme to dál.

Dení, taková ta malá éterická bytost, tak spolu pracujeme od února, a protože já si osobně vytyčuji s vámi cíle Rok/10m, tak i tady proběhl úspěch. Z holky se stal člověk, který během roku pro mne jako trenéra především sbíral data, co jde, co ne, kudy vede cesta, kde jsou slabé stránky, a pro mne díky objemu tréninku, který jsme spolu mohli odvézt, jsou tam dneska standardizované ponory do 50m výsledkem na který mohu být víc než hrdý. Jsi dobrá kočko, i především proto, že tady vidím systém, cíl, a píli a vůli, jako u málokoho.
Stále podotýkám, že oba dva, jak Tomíno, tak Deni, dělají finální nádech ze šnorchlu, bez pakování, a chodí s maskou. Samozřejmě že to budeme měnit, nejsem debil, ale taky víme, proč zatím jedeme toto.

Další dva lidi co bych tu chtěl zmínit, byla taková naše stálice, Hanka a Petr Ševčíkovi, a tady byly také nějaké dny strávené na hloubce - a výsledky hustý. Petr 2,5 roku nedělal hloubky, a jeho PB 55m jsme atakovali během pouhých 2 dnů na hloubce, a Hanka dokonce PB posunula několikrát až na 40m, což je vzhledem k tomu, jak se tomu věnuje/nevěnuje pozoruhodné. Fakt jsem byl překvapený, a gratulace byly samozřejmě na místě.

No, abych se zpět vrátil k resortu, a tomu co jsme tu také dělali. Především jsme zase zamakali na bezpečnosti, takže jsem koupil kyslík, reg, masku, a domluvil plnění za pár korun, takže po každém posledním ponoru dne pod 45m si vždy dokončili rekonvalescenci na 100% kyslíku. Dále vždy při deeptraininku okolo freediverů jsou k dispozici lodě, pro případ nehody, aby mi odvezli freedivery na břeh, a neriskovali jsme jako mnohé jiné agentury životy freediverů tím, že to na břeh máme plaváním 200m dálku (což nedoplaveš s lidmi v BO aniž bys tahal mrtvolu).

Co se týče plánů mimo deep training, tak jsme samozřejmě potápěli hlavně lokality okolo, a že tu je pro mne i po 11 ti letech stále co dělat, a hlavně bavit se u toho! Nově jsme padali na lokalitě Tigaron mezi podvodními homolemi porostlými korály freefally do hloubek, chodili jsme tu nejkrásnější loď Liberty v Tulambenu malými průplavy objevovat kde co žije v paprscích světla a skrytu stínů. Na sousedním Relax Bali vraku několikrát se studenty vyvázali hloubky a prošmejdili tenhle tajemný temný hluboký vrak (20-40m) řekl bych v kompletu. Udělali jsme i driftovací ponory (jednou i protiproudu, haha) z nádherné lokality Emerald kde jsem poprvé viděl fakt korály, jak v egyptské jižní cestě. A když už nebylo co, tak jsme vyrazili na dva dny speedboatem na Gili island, zažít tu pravou želví polévku na ostrově Meno (pod vodou), což byl trip na který budu dlouho vzpomínat…

Bylo toho mnoho i mimo vodu.

Protože sem přiletěl Tomáš Vojtěchovský (https://totalniplavani.cz) na průzkum mého resortu pro své plavecké kurzy, udělal hned jeden kurz plavání pro mé studenty - a to zlepšení bylo neuvěřitelné - všem doporučuji. Hydrodynamické principy jsou stejné, technika pak aplikovatelná na freediving a i veliká zábava. Všichni k Tomovi, a povinně : ) 

Večery jsme trávili společným cvičením Acrojogy pod vedením Martina Prušky, a pak společným protahováním a večeří a vždy i promítáním videí ze dne právě uplynulého. Pravidelně nás Ivča zásobovala večerní porcí Cheeskejků za každé PB studenta, což bylo tak neuvěřitelně milý a krásný, že opravdu, upřímně, Ivi, nic hezčího jsem nikdy od nikoho na kurzech neviděl. Jsi fakt člověk s velkým srdcem. A i hluboký freediver, vždyť tvoje posuny PB byly skoro každý den na pořadu také ! Opravdu ti děkuji, a vážím si toho, co jsi pro soužití a dobrý pocit lidí okolo tak nějak nevědomky a přirozeně, dělala.

Lidi moji zlatí, mohl bych tu psát hodiny, a hodiny, ale vás to už teď nemůže bavit číst. Jako vždy, vidíte že moje reporty jsou hodně o lidech, o popisech toho co prožíváme při freedivingu jako komunita, ne jen o vašich číslech, ale o lidech, o vás. Mám to takhle prostě v sobě, freediving děláme každý z nějakého důvodu, a já především proto, že bych chtěl abychom se tím sblížili a přidali hloubku do našich prožitků světa. A nikdy nezapomněli, že život, jako i freediving, má být především zábava. Musí tě bavit. Musíš se v životě radovat. A to snad děláme. Já ano…

A kam tohle celé směřuje ?

Resort má za sebou rok provozu. Finančně je to pořád průser, haha, to mě ty dva měsíce v roce nevytrhnou. Stojí to mnoho peněz, času, úsilí, neboť to co celé tady vidíte, jsem zařídil a provozuji sám. A víte co ?

Já jsem spokojený. Nejde o to, kolik to vydělá/prodělá. Jde o to, jaký z toho celého mám pocit. A ten já mám, díky vám, skvělý. Opravdu, upřímně.

V březnu a dubnu sem letíme zpět. Už je vás tu sem nahlášených docela dost, a a já se opět nemohu dočkat, kam to naše soužití a hloubky v nás zase posuneme. Moje přání tedy je, aby tu radost, kterou tady z toho mám, jsem měl i nadále. Dokud sem budete jezdit, dokud se vám u nás bude líbit, tak do té doby to budu brát jako výhru a splnění snu o místě, které bude dávat radost všem. O peníze nejde. Jde o radost, a tu to tím pádem plní nám všem.

Moc vám všem děkuji, co jste tu za ten rok byli se mnou. Protože se to stále ještě počítá na jména, ne na stovky jmen, tak vás tu mohu vyjmenovat a rád to udělám.

Děkuji tedy : Jarmilce a Karlovi Královi, Filipovi Zemanovi, Mirek Čermák, TOmíno Hyka, Denisa Vlková, Alice Hyková, Eda Beneš, Berenika, Bohunka Beránková, Matěj Žilinský, Matěj Kropáček, Jan Baďura, Milan Smilek, Petr Ševčík, Hanka Ševčíková,  Milan Soldát a Jana, Vojtěch Nekoranec, jeho teta a mamka, Filip Tichý, Anna, Marek Buřval, Tomáš Hodan, Roman a Denisa Majerová, David a Tereza Kuželáková, Alena Vitásková, Jiří Jasensky, David Petr, Tereza Petrová, rodina Chenickova, Mirka Pytlounová, Tomáš Vitásek, Iva Rýzlerová, Martin Pruška, Ota a Hanka Svozilovi, Iva Tomková, Iveta Kolínová a její děcka, Roman Aprias, Romčy kotě a pár lidí co přijeli jen na den, dva a jejichž jména si již nevybavím zcela přesně.

Moc díky všem, že mi pomáháte plnit ten sen, o místě, kde se budeme potkávat, žít, jíst spát a oceán a vodu milovat.

Děkuji, a tím končím tento report, a uzavírám letošní rok 2023. Byl dlouhý, krásný, a já jsem se zase posunul ve svých schopnostech jak řešit problémy, jak být ještě lepším člověkem, víc klidným, víc profesioálním, opět jsem se dovzdělal na poli medicíny (kde je mou celoživotní inspirací můj tatínek) a posunul se i jako trenér, díky všem těm studiím, rozborům, a především konzultacím s mnoha lidmi ze světa.
Teď si dám zasloužený odpočinek, a naplánujeme celý příští rok.
Novinkou bude návrat do Mexica na podzim 2024. Bude Bali, bude deepkemp 4 mesíce v Chorvatsku, budou kurzy bazénové různě po republice a samozřejmě jarní a podzimní Bali.

Jak vidíte, budeme hodně někde.

My, já a vy.

Martin, Osečná, 15.12. 2023. 


RYCHLÝ KONTAKT