Modré Myšlenky - Moře, Mar a Mir

Modré Myšlenky - Moře, Mar a Mir

17. 12. 2014 Blog
Martin
Autor
Martin Cheníček

Mno, tak kurzy na Bali nám skončily, a přišel čas konečně taky sám pro sebe – a pro svoje blízké.
A protože i já potřebuji potápět taky sám pro sebe…a trochu potrénovat – udělali jsme si 14 dní jako svůj první tréningovo – cestovatelský trip v roce 2014.

S Mirly na Bali.Ono si můžete myslet, že učení freedivingu je nějaká legranda, a dobrej byznys, že jo…ale aniž bych si tu chtěl jakkoliv stěžovat, musím vás z toho trošičku vyvést – není to uplně prdel a určitě to není zadarmo.

Dát dohromady logistiku celé věci – ubytování, transfery, výukové materiály, kde si půjčíme závaží, kolik potřebujem lan, jaký bude časový rozpis dne, jak všechny pojistit, kde budeme jíst a kdy budeme co dělat, a do toho samozřejmě konečně učit.
Když se totiž konečně dostanu k té své práci : je 6:45 ráno a mě začne pracovní den : je to spíše již za odměnu – za celým tím je obrovská mašinérie toho, co je nutné udělat, zařídit, obvolat, ZPUBLIKOVAT, atd atd…

Jednou z věcí, kterou jsem za ty dva roky co učím zjistil, je že se dá dělat buď : UČENÍ FREEDIVINGU, a nebo TRÉNOVÁNÍ SÁM SEBE A POSOUVÁNÍ SVÝCH LIMITŮ.
Oboje dohromady to prostě nejde, ne na plný úvazek a poctivě, a já jsme se rozhodl, že budu prostě předávat ty zkušenosti, radost, a možnosti dál – spíš než nějaké osobní posuny v hloubkách, STA, či dyn…

Opravdu to nejde, celý den učit, lítat, a pak si večer dát PB v CWT – prostě to nedáte fyzicky, ani psychicky.

Ale není to tak, že bych to nechtěl dělat, když mám možnost…
A TU JSEM TED 14 DNÍ MĚL.


Foto : Márty Smolík

Přiletěla mi žena moje, takže jsem skočil do auta a vyzvedl si jí na letišti, a po jednom dni aklimatizace, kdy jsem po 35ti dnech bez přestávky už fakt padal na držku, jsme vyrazili na náš osobní tréningový plán.

Protože mi Mirlik jela v ČR peklo (konzerty, merčíz, a miliony dalšího metalu) tak jsme se v nevyslovené shodě vrhli na očistu těla – přepychovou cvičbou – a správným stravováním.

Jeli jsme každý den ráno STAtiky.
Mirlík v podstatě STAtiky nikdy nedělala, protože na to prostě není čas, a tak když jsme bez 1O ti sekund udělali 3 minutky, měli jsme z toho oba dva velkou radost. Já jsem zkoušel (protože taky prostě není kdy trénovat) různé styly rozdýchání, packování, přepouštění vzduchu, měnil jsem časy i výstupy, a ladil a ladil a ladil. Nakonec jsem odladil standartně první nepříjemný pocity na 5 minut, růžové rty stále i po 5:30 a jde to dále, a dále s tím že kontrakce mi díky flexibilitě bránice nechodí NIKDY.
Časy na přípravu jsme skrouhli na 2 minuty, před finální STA na 2:30 – více netřeba. Jsem zvědavý, kam se to podrží, když se to podrží. Uvidíme..

Toto nás oba dva obrovsky posunulo ve vodě – já ukončuji ponory v pohybu kolem 3tí minuty, protože nechci být na hladině 6 minut (nutný dvojnásobek času před dalším ponorem) a zkouším konečně topení bez ničeho, jen s noseclipem – v čemž nacházím obrovské možnosti. Padám většinou až kam nás pustí bojka – a jen co mi Martin vyrobí FREEbrejličky :), odladíme to dál. Hypoxicky mám ale na víc, nohy nebolí a to dáváme každý den cca 20 – 30 ponorů…O mě ale tak nejde, hlavní je co Mirlik.


Mirlik, a věřte tomu nebo ne, nemohla ještě v únoru vyrovnávat vůbec – a nyní se její sestupové rychlosti blíží 1m/s a s naprostým komfortem. Dosahuje tedy již druhý den svého PB, a následující dny to posouváme ještě hlouběji – a především DÉLE. Nesnažíme se o každodenní MAX, spíše o to, stanovit si nějakou cílovou hloubku (20m) a tam se realizovat co nejdéle, s kompletním komfortem při následném výstupu…a časem se uvidí, kam se to přirozeně povede pustit.

Tento styl se Mirly neskutečně daří. Jeden z ponorů koukám na dno (20m) jak se tam hrabe v písku, hledá si mušle, atd, a když již i to začne být podezdřelé, rychle naručkovávám dolů – a prohlížím si její činnost s lehkým znepokojenínm, protože být dole 1:20 už je dost. Výstup luksusně pomalý, a nahoře euforie – protože tyto výkony se pár posledních dní podávají v jejím podání stabilně…

Perfektní práce !Cvičíme every day Yogu (cca 45 min ráno) pak STA, pak hloubky, a večer i s Lindís a pár lidičkama, co se přidají, jedeme CORE – 100 kliků v kuse (cca 4 minuty) a pak isometrické cviky na spodek břicha, ramenní pletenec, široký sval zádový a komplet nohy. Večer sice padáme na držku, ale odpočívat budeme v letadle, ne ? : )
Tomu říkám tréning…Na tři dny vyrážíme na trip na ostrovy Gili, kde jsme již byli loni (report co stojí za přečtení je zde) a nejsme sami, protože hned po výstupu z lodě nacházíme Peťu a Jítu a Lin, Majkýho, RychLika, Denisku, mno takže partička snů.

Ubytováváme se s Mirly na ostrově Meno, v super domečku za pár šušňů, a večer vyrážíme na „šnorchlovačku“ která se mění v boj o život, protože jsou cca 2m/s proudy – a to mi věřete, že 2m/s. Okamžitě rušíme akci a já to dokopávám zpět s tím, že jsem se docela zapotil. Lodě, co do toho vjedou, regulérně na plnej plyn COUVAJÍ kolem nás…
Komedie.

Druhý den již máme vymyšlený kompletní trip po lokalitách s želvičkama, vrakama, a reefem se stromečkama :)

Ráno teda pojogovat, a už je tady Jukung a jdeme na to. Želvy…nikdy mě nepřestanou fascinovat jak jsou zrelaxovaný, a jak super maj nádechový schopnosti. Ležím si od ní dva metry, ona děsně destruuje ty korály, občas slupne i rybičku co se jí připlete do cesty, hehe – je to fakt mašina !
a má tě uplně na háku, že se tam s ní realizuješ.
Je to prostě bomba.
Pro tohle já ten freediving dělám – ty minuty dole jsou pak neuvěřitelně strávenej čas…Pak přejíždíme ještě na další lokality, z nichž jedna je s vrakem lodi, který je fakt macek – nečekal jsem takhle velkou lod. Lezu pod ní, ale přijde mi to nestabilní, a taky to není uplně mělko, a mám pocit, že jsem vevnitř zahlíd bubáka, tak tohle přijdu prozkoumat jindy – je obrovská – určitě 20 na na šířku !!!

Totálně unavený jsme odpoledne zpět – tak ještě rychle kliky a CORE a na koncert za Lindou a spol na druhý konec ostrova – je tu Bob Marley revival.
V Sasak Café to kluci docela rozjeli – palmové víno, super muzika, koncert naprosto perfekt a pak již jen procházka zpět a blackout v postelích…

foto : Linda Frolíková

Další dny po návratu potápíme o 1O6 a navštěvujeme Amed, kde se scházíme s Jendou a trénujeme spolu. Minule mi majitel Apneista.com nabízel, abych učil u něj – především yogu a fyzio – protože jsme to probírali a on se pro to dost nadchl. Příští rok staví svůj vlastní apnoe resortík…kdo ví, co nás spojí – třeba to vyjde. Zatím říkám ne – 2015 již je kompletně nabitý akcema…není prostor.

Honzík potvrzuje několikrát za dvě session, že je talentovanej, a pak i ukazuje na d koláčem vysokou rezistenci vůči hyperglykemii, protože si dává Kejky snad 3x a prolejvá to palmovým cukrem až mi z toho kornatí cévy a to se na to jen dívám…

Po chvíli pak objednávám taky.
:)

Poslední, co v téhle realitě dennodenních tréningů a freedivů je nutné ještě udělat, je výlet na Mantičky na Nusa Penidu..my s Mirlikem přesně pro tohle děláme freedivng, proto trénuji jak Cabalo Blanco, abych to vše pak z´úročil na interakci s čímkoliv…Mola Mola, Manta ray…velrybáci – mimochodem, víte co je to za zážitek, když sedíte ve 2Om na dně a slyšíte velyrabáka co plave kolem ? My ano…

Navštěvujeme tedy Radku Malec a Elíska v jejich resortu v Padang Bai, dáváme super koktejlíky (summer Detox je top) a pak se již lodíme na neuvěřitelně klidné moře – 720 HP Mercury řvou a chlastaj litry benzínu a my jsme za 4O minut na místě.

Skáčeme do vody – a 30 – 40 metrů viditelnot mě totálně dostává na krovky. Teplota vody je neuvěřitelně vysoká, na Nusa Penidu až nemožně…a my topíme skoro hodinu – i Mantičky byly, sice jen dvě a přišly pozdě, ale aspoň někdo je viděl..

Foto : OK divers

Po týhle nádheře jedeme na Crystal Bay, kde nám Radka ukazuje jeskyni – jejíž vlez není zadarmo – cca 10 -11 m hloubka, a do boku 25 metrů. Testuji to, a je to v poklidu, i když první ponor do neznámé černé díry je dycky trochu váhavý… Když se nadechuji v jeskyni, pleskaj mi o palici křídla stovek netopírů a jejich macatý tělíčka visí všude kolem..
Nádech…a bych se poblil. Hodně, hodně zkaženej vzduch mě utvrzuje v tom, že i když je jeskyně vzdušná, tak že vzduch se nemusí dát dýchat. Rychle zpět a další ponor to již dáváme s Mirlikem oba dva (přeci jí neřeknu, že se tam nedá dýchat) a opět rychle zpět – pecka !

Nakopat to proti cca 1,5 m/s proudům je poměrně dost, táhne nás to na oceán a to nechceme – nakonec po 1O min tvrdé práce jsme zpět v Crystal bay, kde si hrajeme další půl hodinu se stovkama karnasů, bodloků, cejnovek, který nás v hejnech následují, kamkoliv se pohneme…

Den stále nekončí, a my jdeme na třetí lokalitu. Tady je to jedním slovem – VLAK. Ale žádnej motoráček, ale Pendolino – protože proudy jsou děsivý. Držíš se za lanem na lodi, Radka zavelí „Dive“ a my se pouštíme a oni se potápí dolů. To co následuje, je opravdu rychlost. Neustále hlídáme bublinky, abychom se neztratili, a když se ponoříte, tak dole (jsme hodně hluboko) letíte nad reefem jako letadla, kolem se míhají korály…skály…scubáci…prostě – tenhle megadriftovací ponor, byl neuvěřitelnej. 5O minut uteklo…jako ta voda.

Pak již jen skoky přes vlny s 2O m lodí a výborný obídek v Padang Bai, povídání s Eli, Radkou, o životě v moři v časech léta – a plánech Budoucnosti…a o všem…

Budete mi chybět, opravdu moc.Mohl bych teď říct, že pak přišel Poslední den – kolik posledních dní jsem již zažil ?
Žádný..nemám od jisté doby žádný poslední dny… Každý den je prvním dnem zbytku mojeho života. A tak přišel den, kdy jsme odletěli žít do míst, kde si můžeš obléci mikinu a obout boty – zpět do Evropy.

Jedna část života skončila, aby zrodila další. Cesta se vine do dáli, a já chci jít dál, abych mohl prozkoumat všechny zákoutí světa ve všech jeho podobách. Budu běhat, plavat, jezdit, lítat ve snech a dýchat a všechno bude super – protože Nexistuje Nic Takového Jako Obyčejný Okamžik…

Výlet sem na Bali byl prostě famozní – naučil jsem se opět mnoho o sobě, a i když mě dílčí věci mohly na sekundu rozhodit, ve svém důsledku jsem opět silnější, a snad i moudřejší. Úsměv přilepený na obličeji mě však nesmí opustit nikdy.

A když tu tak teď sedím, vím, že neopustil.

Brzy se někde potkáme.
Vy i my, v radosti a lehkosti.
BECAUSE ITS NEVER TOO LATE TO HAVE HAPPY CHILDHOOD…


Martin a Mirka,
Freediving instructors International
Bali 2014.
Martin
Článek pro vás napsal
Martin
Více článku od autora

Jsem Martin Chenicek, a freedivingem se zabývám již roky. Prošel jsem si za svůj život mnoha sporty na vrcholové úrovni, plavu maratony, běhám kolem 100 km týdně, lezu po skalách, závodil jsem 10 let na snowboardu a sjezdovém kole, skáču z letadla a jezdil jsem závody na silničních motorkách. Jsem člověk, který sportu a jakékoliv činnosti v pohybu, dává ve svém životě první místo.

RYCHLÝ KONTAKT