Afrika – Blue hole report

Afrika – Blue hole report

30. 1. 2015 Blog
Martin
Autor
Martin Cheníček

Tááákže, pohodlně se usaďte, dejte si ibiškovej čaj k snídani a na chvilku si do reality české zimy nahrajte šumění moře.
Do nosu si stříkněte slanou vodu, na chvilku zadržte dech a na monitor počítače dejte fotku z léta. Jste připravení ?
Report z Afriky je tu.Tak kolik jsem těch reportů už napsal, ani nespočítám. Mstr a stylistiku už mám nadrilovanou, a budu se jí držet i tentokrát  - začnu tím, jak to začalo a skončím na konci.

Egypt jsem vypsal již někdy na Bali, především proto, abych vytvořil pro freedivery možnost „low cost“ výletu a myslím, že to se nám za cenu 17900,- včetně letenky, ubytka, jídla a transferů a kurzu, povedlo. Co jsem trochu nečekal, byl takovej zájem během tak krátké doby. Než bys řek samba, bylo nás 13.
Uff.

Další co jsem chtěl, bylo umožnit vám opravdu široce potrénovat, ne s důrazem na maximální výkony a jejich posunutí, ale především na komplexní rozvoj vašich schopností, posílení, porozumění procesům odehrávajícím se ve vašich tělech od buněčné úrvně až po nástrahy a benefity vaší mysli. Díky širokému rozsahu zkušeností studentů – od začátečníků po 50m hloubkaře to byla i pro mě výzva, jak toto naimplementovat na všechny, aby se v tom všichni našli…

Výzvy já rád.

A tak když jsme s Mirkou stáli na letišti, na sobě jedny hadry, a batohy plné vybavení (bojky 2x, lana 55, 65m, duše, ploutve neopreny, vyukové materiály, počítače, jakožto vegani i jídlo…a limit 15kg na batoh...věděl jsemže výzvy přijdou rychleji, než jsem čekal.

První byla hned za 5 minut, když jsme zjistili, že jeden student má jiné příjmení i datum narození, hahaha. Jak píši, výzvy já rád.Tentokrát se nám na této session sešli staří známí i ještě starší kamarádi. Romana a Lukáše jsem neviděl od klepačky v Trhovce a potápka pod ledem, Petra od párty před 1O ti lety v Brně, a mohl bych pokračovat. Netřeba…jdem topit.

Hotýlek klasika Egypt, já to tady mám rád, protože dostanu najíst, mohu se vyspat, obsluha je v pohodě a bazén je práznej s mega místem na cvičení jogy, a před hotelem Canyon na free. Víc jsem nikdy nepotřeboval, zbytek je zmlsanost, jsem tu kvůli moři a ne větší tresce na talíři nebo třem ručníkům ve sprše : )

První den jsme s Mirly napujčovali závaží, a vyrazili jsme se rozpotápět před resort. Všem to nějak tak šlo, i když ty uši po dlouhém letu, a dutiny po dlouhé zimě, dostávaly na prdel.

A pak již to šlo ráz na ráz.
Na odpočinek není čas, ne př 7 mi denní session, takže to do nich peru. (samozřejmostí je kdykoliv vynechat cokoliv, dáváme doporučení, nikoliv příkazy ) Ráno začínáme Jogou, takže cvičíme od 30 do 60ti minut, a hned pak se převalíme přes žlábek do bazíku a začnou Statiky. Zde pracujeme trochu jinak než je zvykem, především na posouvání komfortu a oddalování nepříjemných pocitů – styl, na kterým stavím statiky já (mívám první nepříjemný pocit kolem 5-6 minuty) a slavíme s tím uspěch. Docilujeme toho především……CENSORED….přijeďte na kurz : )Po týdnu topení jsou skoro všichni na dvojnásobcích času ( začátečníci ) a většina těch zkušených si posouvá PB i o více než minutu, a tento výkon ještě opakuje a vylepšuje po zbytek kurzu. Gratulace.

Pracuji s lidmi na flexibilitě bránice a volných žeber, učím je využívat podklíčkové části plic, měříme saturace při zádržích od poloviny výkonu až do konce, je to prostě věda…a stále sbíráme udaje.Obvykle pak odjíždíme na dvě Freedive sesions – buď na Lighthouse, nebo na Blue hole. Zde po prvním rozpotápění narážíme na problémy mnohých – vlastně všech – skleněné dna stran equalizací. Makáme na tom s Mirly tvrdě. Ona dohlíží na bojku do 2Om, já tu hlubokou (cca 45m) a pendluji mezi a opravujeme chyby. Hlavy, uvolnění, relaxace, kratké statiky v hloubkách, opět uvolnění, safety, sestupy, styly…a u všeho natáčíme a dokumentujeme každý pohyb pro večerní videokoučingy.

Vracíváme se obvykle kolem 17h, a rychle od 18h na večeři, protože….

Protože dělám několik přednášek o výživě, stresových faktorech, zatěžujících vlivech potravy na výkon, cesty jak urychlit regeneraci, díky níž si můžete víc nakládat, a časování – kdy jíst a hlavně, kdy nejíst. Po 19h již mají zakázáno. Proč ? Protože….přijeďte na kurz, heheheh.

Pokud někdy sledujete můj tréningový plán, a aktivity co dělám – denně plavu, běhám kolem 1O – 15 km, jezdím na kole a dvě hodiny cvičím – a dost často mi říkáte, že to nejde vydržet, že potřebuji regenerovat, atd…tak opět musím zopakovat – správnou stravou regeneruji rychleji. Mohu si nakládat častěji. Trénovat tvrději. A tím si to pak více užívat…

Večer děláváme videokoučinky, kde dbáme ne desinfekci trávicích cest díky panáčkům slivovice – vyhrává Romanova dobrůtka z Moravy, ach ano. Probíráme chyby, styly, a já se stavím individuálně ke každému studentovi, ať již topí 4O a nebo jen 14m a rešíme co a jak, stejně tak měníme styly STAtik, rozdýchávání, atd…prostě se snažíme s každým pracovat, aby se v tom našel. O to mi jde, nejvíce.

A pak již jen mrtvoly, upadající do blackoutů postelí…a ráno nanovo.

Tolik tréningové dny.A příběhy ?
Těch by vydalo na celou knihu, hehe. Nejvíc nakažlivé na tomto kurzu bylo EDŽIPŠN SPÍKINK MAJ FREND. To se rozmohlo tak moc, že pak to bylo pořád : „gut prajz for jů“ a další děsný hlášky. Hodně jsme se nasmáli, vládla velká pohoda, fakt jo.

Z tohoto hlediska bych chtěl napsat, že tohle byl opravdu, můj nejlepší kurz co se týče sociálního soužití – a to jsem měl všechny kurzy super. Tenhle pro mě osobně, vyčníval nad jiné. Byli jste prostě TOP.
Děkujeme, opravdu.Vezmu vás teď rychle všechny, jak jste mi přišli na mysl :

HONZÍK ČEJKA
:
Mno krása střídající nádheru. Je úplně pryč ten cukavej, roztěkanej chapík, co jsem ho potkal v létě v Chorvatsku. Cvičíš, běháš, dýcháš, plaveš, potápíš, vyzařuje z tebe klid který hledáme všichni. Výkony šly nahoru tak krásně ! Standartně jsi dosahoval svých PB, který jsi posunul ominutu a půl a co se týče hloubek, myslím že mohu říct – přišly k tobě. Jene, pecka. Pojď dál. Chytře, správně, bez velkých cílů, ale poctivě.
Na to, že jsi byl nemocnej, tak výsledky krásné :
Personal best :
Před kurzem : STA : 3:00, hloubky : 28m
Po kurzu : STA : 4:38, hloubky 32m

TOM NÁDR :
Tak tady vidím největší posun za tu dobu, co spolu potápíme – také od léta 2014, stejně jako Honzík. Tome, udělal jsi největší kus práce – od práce se vůbec ponořit, až po dnešní krásný výkony, především stran techniky a orientace ve vodě, na to, že máš po operaci, tak parádní technika kopu a chuť se posouvat. Jedete si v tom s Petrou dobře. Jde vám to. Teď ještě trochu máknout na hlavě – aby to byl kámoš a ne nepřítel, a je to tam. Posuny především na hloubkách značné, co se týče techniky, a já za to gratuluji.
Personal Best :
Před kurzem : STA : 3:00, FIM : 26m CWT nedělal.
Po kurzu : STA : 3:48, FIM 31m, CWT 22m !

PAVEL TOMEČEK :
Pájo, u tebe to byla neustále vzrůstající výkonost.
Statiky :
pátek : 2:35
Sobota : 2:50
Neděle : 3:20
Pondělí : 3:29
Uterý :3:55
Středa : 4:34
a jsem rád, že jsme jeli domů, protože pokračovat takhle dál….stále jsi vylejzal růžovej jak paviánova řiť, a máš na to jít dál a dál. V hloubkách je neuvěřitelné, co s tebou dělá neopren. TO, že bez haubny vyrovnáš, a s ní ne…je známka toho, že až se zbavíme tohodle bubáka, bude to tam. Hypoxicky máš na neskutenčný ponory. Díky, že jsi v nabitém seriálu IRRC přijel. Gratulace. Nakonec i ty hloubky šly hlavou dolů…

PETRA :

Peťo, jsi bojovnice. Před kurzem jsi napsala že chceš 4 minutky STA. Podobně jako u Pavla, to šlo každý den dopředu : 2:37, 3:19, 3:45, 4:05, 4:09 a to opakuji, pro všechny, že se vám nasčítávala unava, hypoxie…a ty jsi to stále posouvala ! Stejně tak i hloubky. Vyladili jsme to a ladíme to dál a já z toho mám fakt dobrej pocit. Safetak jsi top. Posuneme Jogu, posuneme tréningy, a svět dole bude jen tvůj. Brzy. Perfekt !

PETR ŽITT :

Petr měl krásnej BO při STA, a jeho buddy byl naprosto dokonalej. Jak již jsem vypozoroval u mnoha studentů, BO vás psychicky stazí ve výkonech zpět – takže to do něj nedotahujte ! : ) Nicméně
další dny přicházely stále se zlepšující koordinace pohybů pod vodou, dokonalá pozice hlavy, a komfort – a ten je nejdůležitější. Hloubky pod 2Om také byly, což je na začátečníka parádní. Nakonec i STA přes 4 minuty je krásná…jen tak dál.

DAMIAN :

Jsem rád, že jsi měl konečně pas a mohl jsi jet s námi. : ) Opět bych zdůraznil posun především v TECHNICE sestupů do hloubek, tady byla odvedena dobrá práce. Když teď koukám na videa z prvnho a posledního dne, vidím tam obrovské rozdíly  -  už se na to dá koukat. 2Om jak FIM, tak CWT – a když se ti řekne : „nebuď sračka“ tak i STAtiky se přiblíží krásným hodnotám – od kurzu posun o minutu vpřed ! Zpátky ni krok. Jen Damiane, víš ty co, dělej si co chceš ale přetan hulit ty žvára hehehehe ! Pak by to bylo ještě o nečem jiném . . .

EVČA :

Jes ! Dvojnásobek času při STA, při CWT a FIM 20metrů a hlavně jsi se uklidnila při výstupových rychlostech – nenech hlavu vítězit – opět řikám že hypoxicky máš na víc. Myslím, že na konci už přišla i pohoda v ponorech, ono si to neustále opakování toho, že o nic nejde, opravud zachytí drápek v tvojí hlavě, a pak to bude best. Gratulace a ehm, nenech se tolik ovládat tím konzumem toho bílýho hnusu – uvidíš, že tenze, stresy, tlaky – jsou u tebe způsobeny především nutričním stresem, nikoliv fyzikým, nebo pracovním… : )

MÍRA:

ty uši, ty uši. Ta psychika, ta psychika. Až toto pustí, bude to nejvíc. Ted bych pochválil za Statiku v PB 3:40 (na kurzu 2:15) a za FIM i CWT – opět jste se posunuli hodně dopředu, ty i Evča. Spolupráce vzorná, a myslím, že to pujde dál…jen si tolik nepustit tu práci k tělu a hlavně mysli. Zbytek přijde s uklidněním sám…

LUKÁŠ :

Jes ! Na tebe a Romana jsem měl připravený nejširší třéning ze všeh. Změny stylů rozdýchávání, profilů, práce na frentzlu a práce s přesouváním vzduchu po Mouthfillu – to byly nejdůležitější věci, který jsem chtěl s vámi dvěma jakožto zkušenými freedivery vyzkoušet. Komfort a naježdění motohodin do hloubek atakujících tvůj PB před třemi lety, v opakovaném stylu, je něco, co vypovídá o výkonu mnohem víc než nahrocené PB. Jsi na tom dobře, a myslím, že až potrénujete cviky, které jsem vám ukázal, přijde i efektivnost MF a absence ztrát vzduchu pod reziduál. Nakonec bych vypích STA přes 6 minut. Z tohoto PB mám za tebe velkou radost. Se Saturací cos měl, a tepovou frekvencí máš před sebou minimálně minutu času. Jen do toho. Bylo mi ctí. Děkuji.

ROMAN :

Škoda že jsi byl nemocnej, a první dva tři dny nejely dutiny tak, jak by jsme si představovali. Nicméně, když se to rozjelo, začalo to tam padat směle. Držím palce, ať stejně jako Lukáš vyladíš ten přesun vzduchu směrem k efektivitě – je to třeba trochu trénovat a ono se to poddá. Oveřili jsme si, co ti sedí při STA, pokračuj v tom. CWT opět atakovalo tvůj PB i s tím, jaks byl v hlenu. Hypoxicky, dle naměřených saturací máš také mnohem na víc. Strava, joga, a další věci budou jen a jen napomáhat k ještě lepším pocitům při freedivingu. A z čeho máme asi největší radost, oba dva…že jsi zjistil, jak si CO2 zamilovat : )Co napsat závěrem již tak dlouhého článku ?
Už jednou jsem vám všem děkoval v jeho úvodu, a musím to učinit i tady, na závěr. Opravdu to bylo s vámi v lehkosti, pohodě, legraci a rytmu našich dechů. Takhle to mám rád, a takhle to chci dělat i nadále.

Jak již jsem zminoval na kurzu, sociální cenu freedive kurzu a tréningu připravuji v balíčku na červen, červenec, srpen, k nám na VIR. Přijeďte. Budem topit, blbnout, běhat, cvičit, a budem to posouvat dál.
Protože o tom to je.
Zůstat v pohybu v těle, i hlavě.

Na závěr obrovské díky Mirlikovi, protože je nejlepší, a my jsme bláááto.
Lepšího parťáka bych si neuměl představit.

Brzy, s vámi všemi, naviděnou…

Martin Cheníček a Mirlík Pytlounek

Freediving Instructors International
PimpYourLife.cz academy


Level I instructor
Asistant instructor
Pranayama instructor
Advanced safety
CPR, OXY provider

eMail :
seven20@volny.cz
Freedive web :
www.PimpYourLife.cz
Lifestyle MAG :
www.720.cz
Facebook :
www.facebook.com/720.cz
Skype : carys720
Martin Mobile
: +420 777 266 305 (czech tel.number)
Mirka phone : +420 602 626 184 (czech tel.number)

Martin
Článek pro vás napsal
Martin
Více článku od autora

Jsem Martin Chenicek, a freedivingem se zabývám již roky. Prošel jsem si za svůj život mnoha sporty na vrcholové úrovni, plavu maratony, běhám kolem 100 km týdně, lezu po skalách, závodil jsem 10 let na snowboardu a sjezdovém kole, skáču z letadla a jezdil jsem závody na silničních motorkách. Jsem člověk, který sportu a jakékoliv činnosti v pohybu, dává ve svém životě první místo.

RYCHLÝ KONTAKT