MALEDIVY - Žrát, spát, potápět.

MALEDIVY - Žrát, spát, potápět.

30. 4. 2022 Blog
Martin
Autor
Martin Cheníček

Tak se vám hlásím z roadtripu z Malediv, ne, nejsem ještě doma, pořád tu sedím pod palmou a ťukám tyhle řádky, o tom jak bylo, (a že to bylo epic,) se dozvíte v následujícím reportu. Tak se pohodlně usaďte, a jdeme na to…

Maledivy jsem udělal místo jarního Bali u mě na TheOceanFreediveResortu, který jsme stran restrikcí korony ještě nemohli otevřít (ALE TO SE TEĎKA ZMĚNILO A BALI JE OPEN NA VISA ON ARIVAL!!! Více o tomhle později)..
Ve spolupráci s Ivčou (moc děkuji !!!) a Lindou jsme dali do kupy vše potřebné, pojistky, plán, lokace a termín a frrr, než jsi se nadál, seděl jsi v obřím letadle od Emirates směr Dubai – Male. Po příletu klasická facka, vedro jak prase, ale co chceš, zimu jak v ČR, Martine ? Tak nemektej, skoč do koupáků a nasaď letního kulicha. Maledivy právě začaly.

Už jsme těch safari lodí udělali fakt hodně…cca 20. Egypty, Jižní cestu, Vraky, mix, Mexico Pacific Site, Baja California Sur, hodně říkám. Ale ještě jsme nikdy neměli k dispozici defakto tři lodě – Velkou Carpe Diem, se kterou jela malá potápěcí (Cca 15m délky :) ) jménem Donie, který jsem ale jako fanoušek stěžejního freediverskýho filmu (ne, není to Magická hlubina) Hledá se Nemo překřtil na "Dory". Na ní se plnily flašky pro Bubláky (těch bylo na lodi 14 a nás 6. A to jsme ještě za sebou táhli malej člun pro nás freedivery – byl celej trip jen náš.

Hned první den při rozpotápění potkáváme pár maličkejch Blacktipů, takže avizovaný žraloci tu vopravdu asi budou, dyť jsme stále jen v přístavu. Viditelnost je ale na levelu „přístav“ takže jsem heppy jak dva pomeranče, když druhej den ráno padáme směr open sea.
Následující dny se přesouváme na 3 lokality denně, nikdy neopakujeme to co jsme již dělali, a jedeme v totálním ortodoxu :

6:00 Good morning
6:15 protahovačka
6:30 Brifing – a do vody.
8:30 snídaně
9:00 spánek č.1
10:00 Good Morning 2.
10:01 Brífing a do vody.
12:00 oběd
12:30 spánek č.2 –příprava na hlavni spanek dne
15:00 Good Morning 3.
15:01 Do vody.
17:00 z vody – večeře – a někdy, ještě nočák aby se člověk připravil na hlavní spánek dne.

Prostě esence freedivingu, žereš, potápíš, spíš. Asi napíšu konkurenční knihu (Jíst, spát, milovat) : „Žrát, spát, potápět“. A propo, už vím jak pojmenuji tenhle článek…

A jaké byly lokace, a co jsme viděli ? Lokace byly boží a viděli jsme toho hafo. Haha. Byli jsme na 5 ti hlavních atolech, a pod vodou zažili snad všechno. Manty, žraločí miminka, Siby, Napoleony, mnoho druhu bodloků, chobotnice, naprosto super sépií rodinku, murény, a mnoho dalších podmořských kreaturek.
Ponory byly vesměs v proudech, ale nic zásadního, kromě jednoho nebo dvou ponorů, kde to bylo fakt masakrální – 2m/s už fakt neukopeš. Co jsem fakt vůbec nepochopil, bylo počasí, ani jeden den jsme neměli vlnky (schválně nepíšu vlny, protože nebyly ani ty vlnky). Prostě moře jako sklo, a teplota vody 31, jak nahoře, tak dole (pod 25m pak klesala na 30stp, průser)…

A jak jim to šlo ?
No, Scuba a Freediving safari boat jdou dohromady, ne že ne, prostě se dá. Vždycky jsme plavali s partičkou bublinkářů až nad lokalitu, a pak si tam nějak hráli. Dokonce jsme měli i možnost potopit nějakej vrak, jehož jméno si nepamatuji, ale hloubka od 20 do 40m a pěkně z kopce umožnovaly krásný průplavy. Divetimes u mě atakovaly 3 a půl minuty, já byl spokojenej a zbytek výpravy se během těch 21 session za 7 dní zlepšil taky neuvěřitelně. Aby ne, v tomhle objemu ponorů už se prostě vyplaveš…

No, a tak si tu teď sedím, a tak nějak rekapituluju ty uplynulý dny, moře mi meje nožky a Linda vedle mě požírá čínský nudle a víš ty co, je pohoda. Hodně jsem se tenhle tejden nasmál, s Tomem, Romčou, Pepou, Emilem, Zuzkou byla fakt pohoda a naučili jsme se od zbylých účastníků zájezdu dost novejch hlášek, aka :

„Dem si dát zahleňovadlo !“ (Alkohol)
„Nandej si ještě trochu hlenidla.“ (Maso, Mléko, zmrzlina – prostě jídlo)
„Kubo toč kurva, co netočíš.“
„Čum ta ryba vypadá jako pták, s chlupama.“ (Moje budoucí noční můry, to je mi jasný.)

A poznali mnoho novejch lidí, super lokace, a dali s Lindou dohromady další plány na další a další výlety. Kostarika…Mexico…Bali…

Hele, i po těch letech, mám freediving, tenhle náš divnej sport kde se dusíš a topíš, fakt strašně moc rád. Ne JEN tu jeho extrémní část posouvání hloubek, distancí (jako to mám rád taky moc) ale myslím celej ten sport, jehož definicí už dekádu a půl vidím stále stejně :
„NEJJEDNODUŠŠÍ VÝLET NA JINOU PLANETU.“

Tak pojeďte, na výlet, s námi.
Děkuji všem.

Martin,
FII freediving since 2006.

CELA FOTOGALERIE BUDE PŘIDÁNA Z ČR. TO MÍSTNÍ WIFI NEDÁ...

Martin
Článek pro vás napsal
Martin
Více článku od autora

Jsem Martin Chenicek, a freedivingem se zabývám již roky. Prošel jsem si za svůj život mnoha sporty na vrcholové úrovni, plavu maratony, běhám kolem 100 km týdně, lezu po skalách, závodil jsem 10 let na snowboardu a sjezdovém kole, skáču z letadla a jezdil jsem závody na silničních motorkách. Jsem člověk, který sportu a jakékoliv činnosti v pohybu, dává ve svém životě první místo.

RYCHLÝ KONTAKT