Bali - konec roku 2015 s freedivingem.

Bali - konec roku 2015 s freedivingem.

15. 12. 2015 Blog
Martin
Autor
Martin Cheníček

Bali.

Poslední den na Bali.
Rok utekl jako kousnut šíleným myšohryzem a Bali byla jako vždy ta poslední tečka, za tím vším.
A tedy…střípky a náhodné myšlenky v lehce roztříštěném reportu uvnitř.Obrazy dnů.

- Bojka, lano mizící v hloubkách.
Dole obrys něčeho obrovského. Máš strach, či cítíš lehké vzrušení ? Každý jinak. Není to Sharktopus, ani Megapiraňa.
Je to Vrak. A posílá pozvánku právě tobě. Tak potáhneš za lano, kopneš a přijmeš.

- Noční obloha s rozbitými kousky zrcadel. Jak moc jí známe ? Nefunguje náš mozek jen principu „prvního pohledu“ a další spatření téhož již jen evokuje to, co již dávno do paměti zapsal ?
Ruším tento mechanismus, a dívám  se každou noc. A vnímám změny. Oblohy i sebe.

- Vstávání za šera v pět hodin ráno. Proč ? Protože se probírám z nevědomí a přebírám vládu nad svým dnem. Plním ho dechem, smíchem, únavou, sílou, radostí. I starostmi.
„To je žít život, Martine.“ říkám si…
Žijem. Od soumraku do úsvitu.

- Dopadáš na skoro na dno oceánu. Tma. Hloubka. Lanyard tě drží u terčíku. Rozhlížíš se opatrně, a v tuto chvíli cítíš tu jinou planetu, kam jsi se dostal. Visíš v tomto bezčasí, cítíc každou buňku tvého těla. Je jedno kolik je to. 50? 70, 100m ? Jsi nejdál, kam jsi mohl zajít. Tady jsi na hraně. Balancuješ na laně. Cítíš ty kousíčky života, protékající cévním systémem, každou kapku krve jak ti odpočítává zbytek života. Slyšíš tep v uších.
Tohle si bereš sebou na hladinu. Den je pak již jiný. Silnější. Pokud tenhle vjem nerozplyneš jak sen co zmizel při čištění zubů. Pamatuji. Přidávám hloubku.

Bali, Bali.
Obrazů tolik, že všechny se nedají vměstnat do jednoho článku. Ani ty, co pro mě byly silné. A teď jste tu byli vy, vy všichni, a s vámi tohle všechno dostalo rychlost, sílu, hloubku. Nasmáli jsme se, to ano, hodně ano. Tolik příběhů a deních situací, nedá se popsat. Snad se dají ukázat, dole, ve fotkách pod článkem. Tam aspoň trochu zvizualizujeme absenci napsaného. Nedá se, ztratilo by se v překladu, mezi řádky.

FREEDIVING.

Ano, jsou i jiné dny.
Únava. Stesk po ženě. Nevolnost z blbého jídla. 100 dotazů 100x denně. Ale i o tom to je, i to nakonec posiluje člověka, beru si z toho dycky něco, a za tohle všechno taky děkuju.
Už sem jezdíme docela dlouho. Dlouho jsem tu žil, potápěl, fungoval, učil, s vámi si to užil…a myslím, že proč se bránit přirozeností světa. Člověk mmíní, život mění ale Bali asi zůstane každý rok v hledáčku našich akcí, protože…protože Bali.

Bud, opět, zase, na podzim 2016…listopad.

A co vy ?Jací jste byli ? Vy, kteří jste byli se mnou tady pod vodou ?
Skvělí.

Mirliska, žena moje, s níž jsem tu byl 14 dní – nejlepší safety, super kámoš, úžasný přítel, dokonalá žena, Anděl. Moc děkuji že se mnou cestuješ, že miluješ oceán, běhání, skály, že chceš žít jako já – v pohybu. Nemám slov. Tak jen - Díky. Teším se dom, hlavně na tebe…a více osobně. Kdo by se netěšil ?Míška Bónová, Australanka ze Slovenska. Miska, PB posuny v hloubkách, časech, cílech, životě. Tolik jsi si chtěla odvézt hodně, myslím že jsi si odvezla ještě více. Potápěla jsi jak delfín, bylas v klidu v tvojí hlavě a vždy jsi nás držela zkrátka, abychom uplně nezvlčeli, především v konverzaci po Slovesky… Brzy naviděnou, Miska. Egypt, březen, my všichni…Michal Čech. Mihl se, zacvičil, všechny vyhlásil, plaval, PB posunul, pomáhal, přivezl lanyardy, jídlo, rodinu, a děsný hlášky. Odvezl jsi PB, a možná i chuť jít dál trochu jinak. Držím palce, at je tvoje cesta modrá. Freediving dává, ale i bere. Pozor, at nevezme víc, než dá… Brzy jako ostatně s mnohými z vás, naviděnou.Petr Kleiner.  Jiný výukový systém. Stejný ambient. Je to jedno, je to totiž freediving. Mnoho legrace, super fotky, Kamenný obličej vždy a všude, hehehe, skromnost, klid, jo, tohle bylo osvěžující. Krásný PB, super, statiky v komfortu a pohodě v časech co stojí za zapsání. Krásný fotky pro naší učebnici jogy… Díky, kamaráde, byls tu dlouho a bylo to super.Jakub, mihl se tu, chtěl kurzík, náhoda tomu chtěla…a kdo jsme abychom odmítali. Začlenění do již rozjetého programu, a během dvou dnů v oceáně výkony v limitech kurzu FII level 1 – 20m hloubky a 3 min statiky, a víš co ? NIC, pohoda. Krásný skills a já mohu jen říci : ty jsi hodně, hodně připravenej na to jít hlouběji, dál. Pojď.Triš. Kanada, kurz v AJ, a následujících 14 dní skoro každodení účastník našich session, at již to byly hloubky a nebo jen „freediving“. Největší radost v očích po ponorech, bezesporu. Tohle vídat, mě nabíjí – vidím že ten oceán cítí, jak jí nabíjí. Mnoho lidí to takhle nemá, je to pro ně sport, jen někdo…to dokáže přijmout dovnitř. Triš ANO.Tomis Pavel. Tak tohle bylo veliký. Telefon, že stále nevyrovnává. Že ale jede na Bali, že to prostě musíme rozchodit. Jak už jsem kdysi psal, jsi nejpoctivější student, jakého jsem kdy měl. Takže, vidět tě první a třetí den, jak to nejde pod dva metry, mi nevadilo. Věřil jsem ti. Tři, čtyři teoretické suché equalizační stage…pár ve vodě…a na konci kurzu, freediving, 20m…jako Pavle, prostě – splněno. Gratulace.


Zbynďa, přítel Romana. Zbynďa přijel se svým dlouhodobým přítelem Romanem, hahahaha. Sice s námi neabsolvoval FREE, ale vodu zkusil na SCUBa. Udělal kurz, propotápěl s námi Manty, vraky, Nusa Penidu, a dalších mnoho akcí. Procvičil rána s jógou. Jako, chlape, kurnik, jo. A ještě jsi byl v klidu, jak dlouho nikdo. Prostě super, vítej do vody a oceánu celkově. Díky, žes přijel.Roman, přítel Zbyňka. Romane, jako s tebou, nestydím se napsat, potápím asi nejraději. Taky jsi nejzkušenější freediver z celé mé party. Máš už ponory pod 5Om. Vím že jsi super sejfťák. Vím, že tě mohu vzít na projížďku vrakem ve 3Om a 2 min, a že to dáš s prstem v nose. Že si vše užiješ, s radostí a jak kdyby ti bylo 12let. Ostatně, i v tom jsme stejný. Nabídka platí. Přijeď v létě. Na jak dlouho chceš. S tebou se fakt potápí super, a jak řekla Mirliska : „já sice odjedu, ale přijede ti Roman, takže vím že o tebe bude ve vodě postaráno..“ a tak to i bylo. Díky.Linda Frolíková. Lindísko, teda, předloni jsi s námi byla na jednom ponoru. To je vše. Od té doby jen stovky ponorů Scuba. Tak když jsi řekla : „Co zítra na freečko?“ tak jsem nečekal, že dostanu tak moc. L.I.N. ! Jsi vodní tvoreček. Zaplavat na vrak do 20m, pohybovat se tam 1:40 a vylejzat takhle standartně, růžová…a se štěstím v očičkách…tohle nabíjelo, jak nic. POJĎ do toho dál. O ranních jogach, večerních kecačkách, společných tukání do kompů (i teď sedíš vedle mě a ani nevíš co zrovna píšu), ani nemluvě. DĚKUJU za všechnu tu pomoc tady…a brzy naviděnou.Jiřinka Dunková : A Jiřinko, tebe jsem si nechal naposledy. Proč ? Protože ty definuješ to, co já chci učit lidi. Trochu to rozvedu.

Martin Valenta posouvá poslední dny národní rekordy jak kdyby mu nikdy neměl dojít dech. Jsou závody ve statikách, dynamikách, kam se podíváš. Tuhle přeměřujeme tohle, tohle srovnáváme s tímhle. Trénujeme…pro posunutí limitů. Ty pak posuneme na závodech. Závody…kolik jsme jich za život absolvoval ? Ve snowboardingu, v dětství v různých sportech ? Jen na kole to bývalo kolem 2O ti závodů za rok…i víc. 1O let jen kolo…

A nyní jsme tu, je tu freediving.

Již před dlouhou dobou, kdy jsem s freedivingem začínal já, jsem se rozhodl že v něm nikdy závodit nebudu. Už mám odzávoděno. Trénuji myslím stejně tvrdě, jako zbytek závodní špičky. Denně běhám cirka půlmaraton, dvě hodiny na kole, apneawalking, když jsem v ČR, bazén, skála, joga. Denně. Když jsem u oceánu, vše se mění. Trénuji kvůli němu. Pak sám jsem překvapen, co mi dal. Dal mi celou Liberty shop na nádech…2Om hloubka, 12Om vzdálenost, 3:4O čas. 70m hloubku. Výzkum na poli medicíny a fyziologie mi dal možnost pochopit vlastní tělo, vcítit se do jeho potřeb, naslouchat mu, měnit a přizpůsobovat se odpovědím, které mi dává. A to nejdůležitější, tenhle tréning a tohle studium, mi pak dá tyto HODNOTY V OCEÁNU, ZCELA ZADARMO.

Závody. Jsou skvělý. Jděte tou cestou, chcete li. Šel jsem tou cestou 20 let. My vás budeme trénovat stejně tvrdě, vzdělávat, posouvat, umožnovat se učit…za trochu jiným účelem. ZA MINUTAMI, METRY V OCEÁNU, ZADARMO. Obě cesty jsou super, ta závodní, i ta cestovatelsky freedivová. Toto děláme pro rozvoj freedivingu. Nakonec je fuk, vede-li cesta přes hory, nebo okolo hor. Nakonec se sejdeme u vody…

A Jiřinko. Ty jsi synonymem, pro mě největším úspěchem, oného. Psychika která nepustí. Hlava která nechce, se změnila, měnila každým dnem v komfort, odešly rychlé pohyby, přišla radost z vraků, neustále mám před očima tvoje hluboké ponory v totálním klidu a časech atakujících 2 minuty…
ANO, tohle , TOHLE bych si chtěl pamatovat. Tohle chci přinášet vám. Možnost, kompletní, si to užívat a nechat přijít vodu do sebe. Skrze tréning hloubek, vzdáleností, jogy, pocítit klid a stát se tím, co ná tvoří.

Vodou.Dobře, teď už víte vše. Vše co jsem chtěl říct, jsem napsal.

Balím se nyní směrem do Čech. Nebyl jsem tam pořádně…už ani nevím. Ale i když byly poslední dva měsíce nádherné, a jak mi píšete, „Čeká tě zima a hnus, brácho..“ tak se tam těším. Vždy musím napsat report. Uzvírám tím šuplíček v sobě, a jsem připraven na nové zážitky. Není to zapomínání. Je to škatulkování, vnitřní očista, zaregistrování zážitků a kdykoliv si sáhnu, mohu je otevřít na nahrát je zpět do sebe. Proto tolik píšu. Protože si dělám pořádek, a dívám se dopředu.

Přijímajíc nové.

Vám všem, co mi dáváte svůj volný čas, DĚKUJI.


Martin, na cestě.
Martin Cheníček
Freediving Instructors International
PimpYourLife.cz academy


Level I instructor
Level II instructor
Asistant instructor
Pranayama instructor
Advanced safety instructor
CPR, OXY provider

eMail :
seven20@volny.cz
Freedive web :
www.PimpYourLife.cz
Lifestyle MAG :
www.720.cz
Facebook :
www.facebook.com/720.cz
Skype : carys720
Martin GSM
: +420 777 266 305
Mirka GSM : +420 602 626 184


Martin
Článek pro vás napsal
Martin
Více článku od autora

Jsem Martin Chenicek, a freedivingem se zabývám již roky. Prošel jsem si za svůj život mnoha sporty na vrcholové úrovni, plavu maratony, běhám kolem 100 km týdně, lezu po skalách, závodil jsem 10 let na snowboardu a sjezdovém kole, skáču z letadla a jezdil jsem závody na silničních motorkách. Jsem člověk, který sportu a jakékoliv činnosti v pohybu, dává ve svém životě první místo.

RYCHLÝ KONTAKT