VIR a skills session

VIR a skills session

18. 9. 2013 Blog
Martin
Autor
Martin Cheníček

Mno, tak jak jsme se měli v první části kurzu jsme již probrali, ale ne jen prvním kurzem jsme tam žili – následovala practise skills session – věc kterou mám snad ještě radši než učení levelu 1.... uvnitř.



Mohu do toho vnášet totiž mnoho dalších poznatků který jsem za ta léta nasbíral, jedeme opáčka stran safety a trénujeme hloubky a taky prostě jen tak blbneme – je to mnohem víc prostoru pro práci s lidma a pro jejich mučení – a to já rád !

Na skills sessions dorazil Jenda a Honza, Pavla a Mirek, David Štěpánek a taky tam s náma zůstalo pár lidí z kurzu, takže opět nás byla celkem veliká tlupa. Plus opět my dva s Mi.

Tyhle skills session probíhaly už krásně zajetým systémem – ráno, když nebyly vlny, jsme naskákali kolem 8h na žíněnky a rozcvičili se kolem 2O ti minut - tak jak jsem to študenty naučil – aby se plíce roztáhly, a čovek mohl volněji dýchat.



Pak už člun a frčíme na hloubky. Naštěstí tam máme od nějakého slovenského Juraje námořní mapy, takže vím, kde je 25m, kde je 3Om a kde je 47m – jsou to všechno vzdálenosti do 20 ti minut dojezdu. Paráda. Člun nežere skoro nic, takže se neděsíme že nás to někde nechá a držíme plnej kotel.



Trochu jsem překvapenej, jak moc to lidi z kurzu pozapoměli – správné protokoly, těsný buddy systém a tak první den skoro ladíme jen opáčko – teda myslím první den na vodě.

Další následující dny už David Štěpánek a Jenda foukají oba dno, takže 3Om je tam – David sice děsným stylem, ale budiž a Jenda s přehledem. Hodně do hloubek chvátají a je to zbytečné, oba mají exscelentní statiky – Jeník v rámci tréningu dontrakcoval až na krásnejch 5:08 což je pořádná metelice, kamaráde. Takže když se konečně uklidní i pod vodou, je to pak nádhera.

Jeník při výstupu při personal best...




Mirek a Pavla pracují především na tom, aby si věřili jako safety a freediver a Mirek nakonec ladí taky moc pěkné hloubky.

Nakonec dělám pro Jendu taky jednu variabilku, připravuju mu závaží a tahám lano, pěkně aby vše bylo bezpečný a on si pak zajede tak až to jde. Je ve 32 metrech (neměli jsme ten den delší lano) za 2O sekund a je z toho nadšenej, jak by ne. Jojo, VWT…


Po potápku míváme obídek, a cca 2 hodiny pauzu na „osobní volno“ hahaha, a pak je jdu mučit dál – především JOGA, core training, posilování s vlastní váhou, práci s kyselinou a jak na rezistenci vůči jejím účnkům, a další a další věci, který opět opakuju, jsem odladil všechny pod lékařským dozorem.

Legrační je, jak jsou všichni docela vyšťavený – jojo, až se zase někdo bude tlemit jak kokot, že freediving se akorát válíme na dně a nehýbeme se, vezmu je sebou na tréning. Nepůjdete domu po dvou – a pokud třeba Jenda dal během dne 6x kolem 25 – 30 metrů tak odpoledne standartně na hodinu až dvě blacknul na gauči – David to samé..
A i jiní.

Honza L byl zářným příkladem toho, jak moc se scuba liší od free stran vyrovnávání tlaků ve středouší – při free se situace dramatizuje uplně jiným levelem a i Ivča nakonec zjistila, že jedině Frenzel technika bude ta správná cesta.

Mno, ladili jsme to zdatně. Večery byly opět ve znamení grillingu a taky promítání různých freedive filmů – ať už fatální nehody Audrey Maestre a nebo po sportsaga Neryho – bylo na co koukat. Dokonce přišel čas i na Riding giants a protože surfing má k free blízko, tak jsme dali i to.



Nakonec, stejně jako u minulý party přišel den odjezdů. Co se dalo dělat, nic…prostě bylo třeba rozutéct se každý k tomu svému životu. Nicméně protože chuť pokračovat v tréningách byla značná hned jsme nadhodili možnost jet společně na skills tréning sessions do Egypta koncem ledna. Okamžitě jsme měli přihlášený všechny účastníky zájedu, takže naprostá pecka a paráda, neboť s touhle partičkou mě to bavilo a bavit bude – to vím.

My tam pak s Mi ještě pár dní zůstali – hlavně jsme odladili obě dvě vily aby byly jako ze škatulky a abychom nedostali vynadáno od rodičů Mi, takže uklízení, praní, a samo potápění…a při tý příležitosti jsme objevili krásný hloubky s nádhernou vodou a v dojezdové vzdálenosti „kousek“.

Nakonec jsme se i my sebrali a jeli ještě na další spoty – na mys Kamenjak, o 400 km dál užít si taky nějakej ten jeskynní freediving – vše je tam mělké a Mi tam ještě nebyla a já jsem cítil, že jí to všichni dlužíme za to, jak se o nás kompletně skvěle starala. Takže i ty nejtěžší jeskyně s malou dopomocí za ruku dala s přehledem...a ten úsměv byl velkou odměnou, kterou vám sem dávám. A my všichni děkujeme Mi.



A tak nakonec, ještě douška na záver, kterou bych chtěl zakončit tenhle příběh. Skočím do jeskyně, plavu na dno, a hledám něco….a najednou nacházím cosi. Symbol nekonečna a časoprostoru. V jeskyni na Pule, mém srdcovém místě.
Při potápění, mé srdcové činnosti.
Mno, nehledám symboliku – ale když mě flákne přes oči, vidím ji.



Děkuju, za vše, vám všem.

A za týden už u budete mít zprávy ode mne z Indonesie.
Neboť za týden touhle dobou už mě čekají 30stp modré hloubky na Bali.

Těším se, velice.
Jako ostatně na všechno.
A jako vždy.

Modrou barvu za víčky přeje M.


Martin
Článek pro vás napsal
Martin
Více článku od autora

Jsem Martin Chenicek, a freedivingem se zabývám již roky. Prošel jsem si za svůj život mnoha sporty na vrcholové úrovni, plavu maratony, běhám kolem 100 km týdně, lezu po skalách, závodil jsem 10 let na snowboardu a sjezdovém kole, skáču z letadla a jezdil jsem závody na silničních motorkách. Jsem člověk, který sportu a jakékoliv činnosti v pohybu, dává ve svém životě první místo.

RYCHLÝ KONTAKT