Technické okénko - ploutve na Freediving

Technické okénko - ploutve na Freediving

7. 5. 2025 Blog

Freedivingové ploutve: Historie, vývoj, materiály a správná technika kopu.

V dnešním technickém okénku se podíváme na to, proč vlastně ploutve, jak to cele vzniklo, a proč u nás na eshopu nabízíme ty, které nabízíme. Tak jdeme na to, technické okénko je tady 🙂
Freedivingové ploutve jsou jedním z nejdůležitějších vybavení pro každého, kdo se chce efektivně a bezpečně pohybovat pod vodou. Pojďme se podívat na to, jak se vyvíjely, jaké existují materiály, jak si správně vybrat a proč je technika kopu tak důležitá.

Historie a vývoj ploutví
Historie freedivingových ploutví sahá až do dob prvních potápěčů, kteří si uvědomili, že přirozený pohyb pod vodou může být výrazně zlepšen použitím umělých "nohou". První ploutve byly vyráběny z jednoduchých gumových materiálů a měly poměrně primitivní konstrukci. Postupem času se technologie zdokonalovala, přicházely nové materiály a designy, které zlepšily výkon i komfort potápěčů.

Dnes jsou freedivingové ploutve výsledkem dlouholetého výzkumu hydrodynamiky a biomechaniky pohybu pod vodou. Jejich tvar a materiál jsou navrženy tak, aby minimalizovaly odpor vody a maximalizovaly efektivitu každého kopu.

Materiály ploutví
Moderní freedivingové ploutve se vyrábějí z několika typů materiálů:

Plast – Nejlevnější varianta, ideální pro začátečníky. Plastové ploutve jsou odolné, ale mají nižší pružnost a efektivitu. Bohužel cena některých plastových ploutví se dneska vyšplhala na nesmysl, a také nemají žádnou "paměť materiálu" a tudíž přenos síly není nikterak zázračný.
Skelná vlákna (Fiberglass) – Střední třída ploutví. Mají lepší pružnost a vyšší efektivitu než plastové, ale jsou těžší než karbonové. Není to nicméně špatná cesta, takovej zlatej střed - ale proč mít za 5000,- kč sklolaminát, když už umíme za 6900,- karbon, řekli jsme si u nás na eshopu a udělali pro vás rovnou karbonky....viz :
Karbon (Carbon Fiber) – Nejlehčí a nejefektivnější ploutve na trhu. Karbon je extrémně pružný, což umožňuje maximální přenos energie při každém kopu. Ideální pro pokročilé freedivery. A nebo pro ty, kteří nechtějí utratit mnoho peněz za plasťáky, aby nakonec stejně skončili u karbonu.

Nicméně : jak vybrat správnou ploutev?
Výběr správné ploutve závisí na několika faktorech:

Úroveň zkušeností – Začátečníci by měli volit spíše plastové ploutve a hlavně měkké, a kratší - pro snadnější ovládnutí kopu a také vám tyto ploutve trchu "odpoustí" špatnou techniku. Stačí zvolit něco z Lídlu : ) Nicméně pokud to myslíš vážněji, vol něco lepšího. Pokročilí freediveři pak ocení vlastnosti skleněných vláken či karbonu.
Druh potápění – Pro hloubkové ponory se hodí tvrdší ploutve, a hlavně těsnější botička, pro rekreační šnorchlování spíše měkčí.
Anatomie nohy – Důležité je zvolit správnou velikost botičky, aby dobře seděla a netlačila. Toto je samozřejmě velmi obtížné, proto volíme často k doladění neoprenové ponožky, Fin-keepery na uchycení paty a další možnosti doladění.

Na našem e-shopu www.PimpYourLifeShop.cz najdeš nabídku karbonových freedivingových ploutví, které jsou navrženy tak, aby odpovídaly různým potřebám a zkušenostem potápěčů. Můžeme říci, že jsme po dlouhé době a roku testování zvolili jeden prodkukt, který "vládne všem" haha. Prostě rozumná cena za full karbon, možnost různých velikostí statisticky nejuniverzálnějších botiček, atd.

Technika kopu – klíč k efektivitě
Samotný výběr ploutví ale nestačí. Aby byly ploutve opravdu efektivní, je nezbytné zvládnout správnou techniku kopu. Pohyb musí vycházet z kyčlí, ne z kolen, a být plynulý a kontrolovaný. Správná technika nejen šetří energii, ale také umožňuje dosažení větší hloubky a delšího času pod vodou.Samozřejmě vše je o správné technice kopu, čemuž se pak věnujeme na pokročilejších hloubkových kurzech, nebo i v rámci baznové přípravy.


Jakou ploutev používáš při svém tréninku? Poděl se s námi o své zkušenosti v komentářích.


Martin a Deni,
PimpYourLifeEshop

RYCHLÝ KONTAKT